Na jihozápadě Moravy hrozí vznik požárů, výstraha se rozšíří i na další území ČR

Na jihozápadě Moravy platí od pondělí výstraha před vznikem požárů. Kvůli suchu, vysokým teplotám a zesilujícímu větru se ale varování postupně rozšíří na další území České republiky. Riziko by mělo klesnout až v pátek, kdy se objeví přeháňky. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

»Mezi tlakovou níží nad západní až severozápadní Evropou a tlakovou výší nad východní Evropou k nám bude nadále proudit teplý vzduch od jihu. S ohledem na rostoucí teploty a mírný až čerstvý vítr bude postupně narůstat nebezpečí vzniku požárů,« uvedli meteorologové.

Od pondělního rána je výstraha vyhlášená pro většinu Jihomoravského kraje, východní část Vysočiny a také Dačicko v Jihočeském kraji. »Oblast s vysokým rizikem vzniku požárů se bude vzhledem k rostoucím teplotám a zesilujícímu větru rozšiřovat téměř na celé území ČR s výjimkou severovýchodní Moravy a Slezska a krajního západu Čech,« sdělil ČHMÚ. V úterý a ve středu by měly zejména na Českomoravské vrchovině nárazy větru dosáhnout až 70 km/h.

Lidé by při zvýšeném riziku vzniku požárů neměli rozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem či používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Je třeba řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Meteorologové doporučují také úsporné hospodaření s vodou.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy