Home Domácí Na osmi místech se uzavřel letošní volební rok

Na osmi místech se uzavřel letošní volební rok

FOTO - pixabay

V sedmi obcích a v jedné brněnské městské části rozhodli lidé v sobotu o složení zastupitelstev. Nové volby se tam konaly, protože počet zastupitelů klesl pod zákonem stanovený počet nebo se tam zvolená zastupitelstva rozpadla. Uzavřel se tím letošní volební rok, konstatoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Příští rok budou Češi volit do Evropského parlamentu, krajů i třetiny Senátu. Výsledky sobotního hlasování zveřejnili statistici na webu volby.cz.

Letos v lednu se konaly prezidentské volby, během roku pak celkem šestkrát nové, dodatečné či opakované volby do obecních zastupitelstev. »Nadcházející rok 2024 bude na volby rovněž bohatý. Nové volby v některých obcích se uskuteční již koncem března, celostátní význam pak budou mít červnové volby do Evropského parlamentu a podzimní volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu,« uvedla první místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová.

Nové volby se v sobotu konaly v obcích Buková v okresu Plzeň-jih, Charvatce na Mladoboleslavsku, Kněžičky na Nymbursku, Mnichov na Domažlicku, Plchov na Kladensku, Slověnice na Benešovsku, Zahorčice na Strakonicku a v městské části Brno-Jehnice.

Celková volební účast dosáhla 66 procent. Nejvyšší zájem o volby byl v Charvatcích, kde svůj hlas odevzdalo 82,53 procenta oprávněných voličů. Nejnižší zájem naopak zaznamenali v obci Kněžičky, kde účast dosáhla 35,81 procenta, sdělil ČSÚ.

Novými zastupiteli bylo zvoleno 21 žen a 31 mužů. Jejich průměrný věk je 46,13 let. Nejstaršímu zvolenému je 78 let, nejmladšímu jednadvacet.

Pro nové volby do zastupitelstev sedmi obcí a jedné městské části se zaregistrovalo dohromady 21 kandidátních listin. O 52 mandátů se ucházelo 161 kandidátů, nejvíce v městské části Brno-Jehnice, kde o sedm mandátů usilovalo 52 kandidátů. Průměrný věk kandidujících byl 49,6 let. Třem nejmladším bylo 21 let, naopak dvěma nejstarším kandidátům bylo v době konání voleb 78 let.

Brno-Jehnice

V měststké části, kde žije okolo 1100 obyvatel,zvítězila kandidátka Společně v Jehnicích, získala 35,2 procenta hlasů a tři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Sdružení nezávislých kandidátů PRO JEHNICE č. 2 obsadí dvě křesla, KDU-ČSL a Sdružení nezávislých kandidátů PRO JEHNICE č. 1 budou mít po jednom zastupiteli. Starosta Stanislav Dráb, jenž loni kandidoval z druhého místa za Společně v Jehnicích, letos vedl kandidátku Stability pro Jehnice, která získala mírně přes tři procenta hlasů.

Mnichov

Opakované volby v obci nacházející se v okrese Domažlice vyhrálo uskupení Strana pro občany. Získalo čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. V obci žije přes 252 obyvatel.

Zahorčice

V Zahorčicích na Strakonicku, kde žije 55 obyvatel, budou pětičlenné zastupitelstvo tvořit jen členové SNK Zahorčice. Bylo jediným kandidujícím subjektem.

Charvatce

V Charvatcích v okrese Mladá Boleslav vybírali lidé za dvou kandidátek, stejně jako při prvních doplňovacích volbách v březnu zvítězilo SNK Pro Charvatce. Získalo čtyři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Je mezi nimi i dosavadní starosta Oldřich Pulda. Druhé kandidující sdružení, Jednotné Charvatce, obsadí zbylé tři mandáty.

Slověnicích

V jedné z nejmenších obcí v Česku s 37 obyvateli si pět zastupitelských mandátů rozdělí kandidáti z jediné podané kandidátky SoS – Sousedé sobě. Slověnice se nacházejí na Benešovsku.

Plchov

V obci na Kladensku se zhruba 200 obyvateli je vítězem sdružení Plchov – srdcem a rozumem se ziskem čtyř ze sedmi mandátů. Sdružení Společně pro Plchov má tři křesla.

Kněžičky

V obci, kde žije zhruba 200 obyvatel a která se nachází na Nymbursku, podalo kandidátku se sedmi kandidáty jediné sdružení – Společně pro Kněžičky. Jeho kandidáti tak obsadí všechna křesla v zastupitelstvu.

Buková

Na Plzeňsku, v obci se zhruba 240 obyvateli, si sedm míst v zastupitelstvu rozdělí všechna tři kandidující sdružení. Opakované volby vyhrálo uskupení Za naši obec Bukovou. Získalo tři mandáty, po třech křeslech obdrželi také druzí Pro Bukovou a třetí, s jedním mandátem, skončilo uskupení Za společnou vesnici.

V pondělí výsledky sobotního hlasování projedná Státní volební komise a po schválení vyjdou ve Sbírce zákonů.

(pk, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here