Na pražské Letné se již pro veřejnost roztočil 130 let starý kolotoč

Konečně se po opravě roztočil 130 let starý kolotoč na pražské Letné. Děti i dospělí se nyní již mohou na koních a autíčkách svézt každý den do konce týdne, a pak každý týden od pátku do neděle či ve svátek, řekli zástupci Národního technického muzea (NTM). Majitelem kolotoče je NTM a Praha 7, která na jeho opravu uspořádala sbírku. Rekonstrukce stála zhruba 23 milionů korun, muzeum kolotoč v roce 2004 koupilo za 1,5 milionu Kč.

»Jedenáctý červenec 1894 byl dnem, kdy byla tato stavba zkolaudovaná přesně na tomto místě,« uvedl ředitel NTM Karel Ksandr. Poprvé v provozu byl kolotoč o dva roky dříve, stál na Královských Vinohradech, které v té době nebyly součástí hlavního města. Majitel pak rozhodl o přesunu na Letnou, která tehdy byla cílem odpoledních nedělních výletů Pražanů.

Kolotoč byl podle ředitele plánován na 20 let, letos je mu 130. Až do roku 2004 ji vlastnil soukromník, rodina, která ji koupila ve 30. letech. Jeho zachování do dnešní doby podle Ksandra zachránila v 90. letech rekonstrukce střechy, kterou zatékalo. Nynější rekonstrukce trvala o čtyři roky déle, než byly původní plány. O několik měsíců ji zdrželo i to, že se celá konstrukce propadala kvůli uhnilým spodním částem. Celkově oprava vyšla na 22,7 milionu korun, z toho 7,6 milionu opravy 19 koníků z pravé koňské kůže a tří rytířských brnění, která stojí uprostřed.

Kolotoč je pro veřejnost otevřen od dnešního rána, poté každý den do konce týdne od 9 hodin do 18 hodin. V následujících týdnech bude jezdit od pátku do neděle a ve svátky. Podle Ksandra není možné kolotoč provozovat denně, protože jde o nemovitou kulturní památku. Nosnost koní je 100 kilogramů, mohou tak na nich jezdit i dospělí. Povozit na koních se může každý jen u dětí od dvou let, do deseti let, je potřeba dohled rodiče. Pětiminutové svezení stojí 80 korun.

Ještě starší kolotoč od italských majitelů se do září točí na pražském Petříně nedaleko rozhledny. Jeho věk se odhaduje na zhruba 200 let. Podle některých pramenů se jeho výroba datuje už na konec 17. století. Zahrál si i v několika filmech jako třeba ve snímcích režiséra Paola Sorentina.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Kateřina Šulová

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy