Home Domácí Národnímu dopravci se vyplácí nasazovat nové vlaky a zkracovat jízdní dobu

Národnímu dopravci se vyplácí nasazovat nové vlaky a zkracovat jízdní dobu

Nové jednotky RegioPanter ILUSTRAČNÍ FOTO - Archiv ČD

Národní dopravce České dráhy dnes na svém webu informuje, že loni přepravil celkem 164,4 milionu cestujících. Ti na »palubách« vlaků ČD urazili 8,068 miliardy kilometrů, přičemž průměrná přepravní vzdálenost činila 49,1 km. Zájem o cestování s největším osobním železničním dopravcem se během loňska zvýšil přibližně o pět procent.

»V loňském roce zájem o cestování na palubě našich vlaků nadále rostl. Oproti roku 2022 jsme přepravili o 7,3 milionu zákazníků více, kteří na palubách našich vlakových spojů ujeli o 358 milionů kilometrů více. Nejrychlejší nárůst počtu cestujících jsme zaznamenali na mezinárodních linkách a tam, kde jsme v posledních letech nasadili nová vozidla nebo kde jsme výrazně zkrátili jízdní doby. Zlepšení však není jen záležitostí dálkových a mezinárodních vlaků. Své přepravní výkony zvyšují také regionální vlaky. Jedním z takových příkladů úspěšných tratí je zavedení expresních vlaků mezi Plzní a Karlovými Vary, pro které se v příštích letech chystáme pořídit další dvě elektrické soupravy, abychom zvládli rostoucí poptávku cestujících,« uvedl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel ČD.

»Vytížení většiny našich vlaků je již na předloňské úrovni a na některých tratích, zejména mezinárodních, přepravujeme dokonce více cestujících než v roce 2019. Nicméně celková čísla nelze srovnávat s hodnotami roku 2019, protože v mezidobí došlo k různým změnám dopravců na některých tratích a provozních soupravách. Jednalo se především o linky, které zákazníci využívají pro cesty na krátké vzdálenosti. To dokládá i loňská průměrná cestovní vzdálenost, která je vyšší než v roce 2019,« vysvětlil Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek ředitele pro osobní dopravu Českých drah.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here