Od července budou auta v EU vybavena technologií, která je při překročení rychlosti zpomalí

Všechny nové osobní a nákladní automobily prodávané v Evropské unii a Severním Irsku po 6. červenci 2024 budou povinně vybaveny bezpečnostní technologií, která řidiče upozorní na překročení rychlosti pípáním, vibracemi nebo dokonce zpomalením vozidla, aby se zabránilo autonehodám.

Technologie inteligentního asistenta rychlosti (ISA) je už dostupná ve Velké Británii, to se ale rozhodlo její používání nevyžadovat, ačkoli tento bezpečnostní prvek bude i nadále instalován do vozidel a řidiči budou mít možnost aktivovat tuto technologii každý den.

ISA využívá kameru na přední části vozidla, která dokáže číst značky omezující rychlost. Informace ze značek spolu s mapovými údaji GPS v softwaru vozidla pomáhají vozidlu zjistit, jaké rychlostní omezení platí v místě, kde se vozidlo pohybuje.

Jakmile řidič překročí rychlostní limit, ISA buď pípne, nebo vibrací upozorní řidiče na překročení rychlosti. Pokud řidič nezpomalí, technologie převezme řízení a sníží rychlost vozidla na stanovený rychlostní limit.

Deník The Telegraph uvedl, že Ford a další výrobci nabízejí systém ISA jako volitelnou výbavu od roku 2015 a od roku 2022 musí být systém ISA instalován ve všech nových vozech v Evropě.

Evropská rada pro bezpečnost dopravy odhaduje, že systém ISA sníží počet kolizí o 30 % a počet úmrtí o 20 %.

Podle webových stránek rady pro bezpečnost tato technologie také pomůže řidičům vyhnout se pokutám za překročení rychlosti.

Univerzita v Leedsu ve své studii uvedla, že ve Velké Británii by se zavedením systému ISA mohlo dojít k 12% poklesu zranění způsobených při dopravních nehodách.

Evropská unie přistoupila k požadavku, aby vozidla byla vybavena technologií ISA v roce 2018. Tehdy odhadla, že každý rok zemře na silnicích 25 000 lidí, a dodala, že je na EU, aby přijala opatření ke snížení počtu úmrtí.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy