Jarní výkyvy teplot ohrožují kardiaky i rekreační sportovce

Kardiaci, ale i rekreační sportovci, kteří se po zimní pauze vrací k běhu nebo cyklistice, by v těchto dnech měli být opatrní. Výkyvy teplot typické pro jaro zatěžují cévy a srdce. Při přeceňování vlastních sil se může objevit výrazná dušnost nebo tlak na hrudi. Za tím se mohou skrývat vážná onemocnění srdce, která se při běžné zátěži neobjeví. Upozorňují na to kardiologové při příležitosti výročního sjezdu České kardiologické společnosti, který začíná v sobotu v Brně.

»Tělu trvá asi 14 dnů, než se na změnu teplot adaptuje. Je proto důležité dávat si při sportu pozor, zvláště když náhle stoupnou teploty,« upozornil vedoucí Centra zátěžové kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Vladimír Tuka. Prudké změny teplot zatěžují oběhový aparát, protože srdce se musí kromě přečerpávání krve věnovat i termoregulaci těla. »Vzniká větší riziko, že člověk při sportu zkolabuje,« varoval Tuka. Varovným signálem, že se srdcem není vše v pořádku, je bušení srdce a tlak na hrudi, ale také neobvykle časté zadýchávání. »Sportovci by měli určitě zbystřit, když začnou být dušní při nižších stupních zátěže. Například když běžně vyběhli kopec a nebyli zadýchaní, a teď jim to najednou nejde,« dodal Tuka.

»To, co by sportovce mělo varovat, je také nepravidelnost srdeční frekvence nebo pocit, že by mohli zkolabovat, či když dokonce ztratí vědomí,«doplnil přednosta II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie VFN v Praze Aleš Linhart. Pokud se problémy při sportu objeví, je podle něj vhodné, aby se člověk nechal zkontrolovat svým praktickým lékařem nebo kardiologem. Opakované potíže mohou poukazovat na hypertenzi, v horším případě i na kardiomyopatii, selhání srdce nebo ischemickou chorobu srdeční. »Sportujících se srdečními problémy je hodně a řada z nich potíže podceňuje, což není dobře, protože mohou skončit fatálně,« dodal Linhart.

Ve včasném stanovení diagnózy a případném zahájení léčby pomáhají centra sportovní kardiologie, která jsou v Praze, Olomouci a Třinci. Jsou určena sportovcům se zdravotními problémy nebo těm, u nichž se na preventivních prohlídkách zjistí, že mají podezřelý srdeční nález. V centrech kardiolog pacienta vyšetří, natočí EKG a provede rozšířené echokardiografické vyšetření. V případě potřeby zde sportovci podstoupí i doplňková vyšetření, jako je magnetická rezonance nebo vyšetření věnčitých tepen.

V centru pomohou nemocným sportovcům vhodně nastavit pohybovou aktivitu tak, aby se mohli ke sportu vrátit. »Fyzická zdatnost je předpokladem příznivé prognózy jak u obecné populace, tak u pacientů s onemocněním srdce. Pravidelná aktivita proto patří k základním doporučením, přičemž úroveň tréninku je třeba přizpůsobit tíži srdečního onemocnění,« uvedl předseda České kardiologické společnosti Petr Ošťádal.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy