Pálavské a Znojemské vinobraní zároveň? Velký zájem byl o obě akce

Dvě největší vinařské akce na jihu Moravy navštívilo od pátku dohromady více než 132 000 lidí. Znojemské historické vinobraní přilákalo 84 887 návštěvníků, do Mikulova na Pálavské vinobraní zavítalo přes 48 000 lidí. Počty odpovídají poslednímu ročníku těchto akcí před pandemií, tedy roku 2019.

Pálavské vinobraní v Mikulově na Břeclavsku letos slavilo 75. ročník, v době pandemie vynechalo pouze v roce 2020, loni jej navštívilo 43 000 lidí. »Loňskou návštěvnost snížilo deštivé počasí, letos pršelo jen v pátek večer, v sobotu už nám počasí přálo. Vzhledem k tomu, že se naše vinobraní konala zároveň, jsme s návštěvností velmi spokojeni,« řekl Dominik Ryšánek ze společnosti Mikulovská rozvojová, která pořádá Pálavské vinobraní.

Znojemské historické vinobraní mělo letos 38. ročník, v pandemii vynechalo dva roky. V roce 2019 jej navštívilo 85 000 lidí, letošní návštěvnost se tak tomuto číslu silně přiblížila. »Mám obrovskou radost za všechny návštěvníky, kteří dorazili a vytvořili s námi jedinečnou atmosféru. Opět se potvrdilo, že vinobraní ve Znojmě není obyčejným hudebním festivalem, ale že sem lidé jezdí za skvělým vínem a za historickým programem, který nemá v České republice obdoby,« uvedl v závěrečné tiskové zprávě Znojemského historického vinobraní František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy.

Záchranáři měli napilno

Ve Znojmě v průběhu víkendu zajišťovaly zdravotnickou asistenci posádky jihomoravských záchranářů, ošetřili v průběhu víkendu sedm desítek lidí. »V pátek jsme měli v péči přes dvě desítky osob, přibližně v polovině případů se jednalo o zranění, například úrazy hlavy či pohmoždění končetin. Dále jsme se postarali o pacienty s alergiemi či po kolapsu. V sobotu jsme ošetřili čtyři desítky osob, u dvou desítek z nich šlo spíše o drobná poranění: pohmožděniny, odřeniny či lehké popáleniny. Zbytek případů tvořily interní stavy, tedy opět alergie, dále také třeba křeče či bolesti na hrudi,« uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Doplnila, že v Mikulově zdravotnickou asistenci poskytovala soukromá společnost, záchranáři pomáhali pouze se závažnějšími případy, které bylo potřeba převézt do nemocnice, šlo ale pouze o několik pacientů. Obě vinobraní se obvykle konají v různých termínech, jak je ale vidět z počtu návštěvníků, souběh v jednom víkendu pro ně nepředstavoval komplikaci, což pořadatelé předpokládali ještě před začátkem akcí.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy