Home Domácí Pandemická úmluva WHO. Trikolora napsala dopis ministru Válkovi

Pandemická úmluva WHO. Trikolora napsala dopis ministru Válkovi

Politická strana Trikolora napsala otevřený dopis ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09). Jeho tématem je tzv. pandemická úmluva WHO. V dopise signovaném předsedkyní Zuzanou Majerovou se Trikolora táže »Jaký bude postoj České republiky?«

»Vážený pane ministře, vyzýváme Vás tímto otevřeným dopisem coby ministra zdravotnictví, abyste se jasně vyjádřil, jaký bude postoj vlády České republiky k ratifikaci nyní připravované pandemické úmluvy WHO (známé pod zkratkou WHO CA+) a změn Mezinárodních zdravotnických směrnic (IHR 2005),« píše se v dopise.

Trikolora Válka žádá, aby srozumitelně odpověděl na pět otázek. Ta první se pídí po obsahu smlouvy, druhá zkoumá, zda může znění těchto připravovaných dokumentů Česká republika nějak ovlivňovat, či klást námitky? Třetí dotaz zní: »Jste informován, jak v této věci postupuje EU, která je u WHO jako pozorovatel bez hlasovacích práv, ale při tvorbě obou dokumentů hraje klíčovou roli? – více zde* (link Čtvrtá otázka se týká toho, jaké změny případná ratifikace plánovaná na květen 2024 přinese do českého zdravotnictví? A pátá pak zní takto: »Bude jakýmkoliv způsobem přenesena rozhodovací pravomoc v oblasti zdraví a zdravotnictví z národní na globální úroveň (tedy do rukou WHO)?«

Podle Trikolory kolují ve veřejném prostoru protichůdné informace, z nichž některé jsou označované za strašení a dezinformace. »Česká média hlavního proudu se této důležité problematice jako obvykle příliš nevěnují. Proto vyzýváme Vás jako ministra zdravotnictví, potažmo vládu České republiky, abyste se k dané věci vyjádřili a mohla se o ní začít vést férová veřejná debata,« zakončuje Majerová svůj dopis.

Proti pandemické úmluvě se staví například parlamentní SPD, s níž Trikolora utvoří koalici pro červnové volby do Evropského parlamentu, dlouhodobě proti ní vystupuje strana PRO Jindřicha Rajchla a byla i jedním z hlavních témat demonstrace 17. listopadu, na níž Ladislav Vrábel oznámil vznik nového hnutí Plán Česká republika na 1. místě.

(pk)

FOTO – volimtrikoloru.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here