Sparta si ve výročním duelu nedělala problémy a je znovu první. Rozhodl Birmančevič

Osmý domácí zápas sezony = osmá výhra. Dnes navíc ve výročním zápase a slavnostních zlatočerných dresech. A s tím i pohodový návrat do čela tabulky FORTUNA:LIGY před konkurenční Slavii. Takový byl dnešní mrazivý a sněhový podvečer na pražské Letné, kde Sparta potvrdila roli favorita a bez viditelnějších potíží a s žádným atakem na nervové soustavy psychicky méně odolných fanoušků si poradila s předposledním Zlínem 2:0.

»Ševci« až dodneška po nástupu nového kouče Bronislava Červenky ani jednou v soutěžním duelu neprohráli. Dvakrát vyhráli, dvakrát remizovali. Navíc hned třikrát udrželi čisté konto. Jaký to rozdíl oproti časům pod Pavlem Vrbou, kdy tu inkasovali šest branek, tu hned devět…

Jenže plán Zlínských vydržet co nejdéle bez inkasovaného gólu i v pražské epet ARENĚ, která slavila 130. výročí založení klubu, doznal vážnou trhlinu již ve třetí minutě, kdy si po výborné přihrávce Kuchty naběhl za obranu hostí Veljko Birmančevič a i s trochou štěstí otevřel gólový účet utkání.

Mimochodem, Kuchta nastoupil v základní sestavě navzdory týden starému incidentu, kdy byl spolu s Jakubem Brabcem a Vladimírem Coufalem vyloučen z reprezentačního srazu poté, co se trio hráčů místo přípravy na klíčový duel kvalifikace o mistrovství Evropy věnovalo diskotékovým radovánkám. »Věděli jsme to včas, Honza Kuchta nás informoval ještě před tím, než o kauze začala psát média. Dostal trest, který nechci zveřejňovat, a normálně se zapojil do přípravy s naším týmem,« popsal situaci ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík.

Kuchta byl hlavně v první půli hodně vidět. Kromě gólové asistence se ocitl třikrát tváří v tvář gólmanu Dostálovi, ale smůla se mu lepila na kopačky. Dvakrát ho vychytal hostují strážce svatyně, jednou pálil pánubohu do oken. Skvělý Dostál si poradil i s tutovkou Wiesnera skluzem na brankové čáře. A po změně stran si navíc dobře postavil branku, když ho po střelách Sadílka a Wiesnera v obou případech zachránilo břevno.

To už ale předbíháme, protože Sparta ještě v první pětačtyřicetiminutovce své hubené vedení navýšila a jinak skvěle chytající Dostál tentokrát neměl úplně čisté svědomí, když ve 40. minutě Haraslínovu střelu z hranice šestnáctky vyrazil jen před sebe a tam se nacházěl všudybyl Birmančevič. Jinak než gólem z bezprostřední blízkosti to ani skončit nemohlo.

Srbský křídelník uvedl, že na případný hattrick nemyslel. »Prostě jsem hrál tak, abychom vyhráli. Je pro nás důležité, abychom vyhráli každý zápas. Tentokrát to bylo důležité po reprezentační pauze. Potřebovali jsme se také dostat zpět na první místo. Vždycky do toho jdu naplno. Snažím se nepolevovat. Dneska jsem spokojený, protože jsem dal dva góly a příště dám možná tři,« uvedl Birmančevič pro klubový web.

Aby nebyla řeč jen o Spartě, hosté nehráli špatně. Rozhodně domácím oslavné utkání znepříjemnili a sami si hlavně ve druhé půli vytvořili i několik nadějných situací. To už nicméně Letenští ubrali z tempa, při vědomí čtvrtečního ostrého duelu Evropské ligy proti Betisu Sevilla. A tak domácí publikum kromě dvou gólových situací a pěkných choreografií fans nejvíc aplaudovalo Ladislavu Krejčímu, který se v 62. minutě vrátil na trávník po sedmizápasové pauze zaviněné zraněním. »Je samozřejmě dobré mít Krejčího zpět. Je to náš kapitán. To je vždy dobrá zpráva, když je na hřišti,« uvedl kouč Sparty Brian Priske.

»Myslím si, že první půle byla v mnoha obhledech dobrá. Byla tam potřebná intenzita. Dali jsme dva góly. Vytvořili jsme si dost šancí. Branek mohlo být třeba pět. V druhé půli jsme šli s kvalitou trochu dolů. Nakonec ale máme tři body, čisté konto a vracíme se na čelo ligy. Samozřejmě na sebe ale máme velké nároky. Vždycky se chceme přiblížit maximu. V celém zápase, nejen v prvním poločase,« zhodnotil duel Priske. A jeho protějšek Červenka k tomu dodal: »Dnešní utkání nám jasně ukázalo, že máme hlavně v defenzivě na čem pracovat.«

V odpoledních duelech daly domácí týmy pokaždé rovněž dva góly. Více se nadřel Jablonec, který hostující Pardubice v duelu dvou týmů ze spodních vod zdolal po obratu 2:1. Východočeši šli do vedení ve 12. minutě díky brance Tomáše Zlatohlávka, jenže v 36. minutě srovnal Miloš Kratochvíl a stejný hráč se stal hrdinou dne, když čtvrthodinu před koncem otočil stav. Vše ale mohlo být úplně jiné, kdyby v nastaveném čase první půle pardubický Kryštof Daněk proměnil penaltu. Nezahrál ji ale vůbec dobře a brankář Valeš míč směřující doprostřed branky vykopl, čímž zadělal na úspěšný jablonecký druhý poločas.

Ve zbývajícím dnešním duelu 16. kola Slovácko zdolalo Ostravu 2:0 a posunulo se na třetí příčku neúplné tabulky. Tým Martina Svědíka, o kterém se spekuluje jako o možném novém kouči národního týmu, poslal do vedení ve 29. minutě Marek Havlík. Pojistku v duelu dvou těžkých vah přidal v 71. minutě Rigino Cicilia. Ostravané, kteří v minulém dějství tak trápili vedoucí Spartu a podlehli jí smolně 0:1, prohráli třetí z posledních čtyř duelů a klesli až na sedmou pozici.

A kouč Svědík? Ten musel více než o dnešním duelu mluvit o reprezentaci. »Je to pro mě příjemná reklama. Pro mě to ale neznamená nic víc než dál poctivě pracovat ve Slovácku,« řekl po dnešní výhře. V nedávném rozhovoru pro deník Sport navíc uvedl ještě následující: »Není to v mé moci, nebudu přeci říkat, že o tak prestižní práci nestojím. Mám nějaké zkušenosti a nějaké nastavení. Národní tým je prostě meta nejvyšší.«

* * *

Sparta Praha – FC Zlín 2:0 (2:0)

Branky: 3. a 40. Birmančevič. Rozhodčí: Všetečka – Hájek, Hrabovský – Machálek (video). ŽK: Černín (Zlín). Diváci: 16 877.

Sparta: Vindahl – Vitík (62. Krejčí), Panák, Sörensen – Wiesner, Kairinen (73. Laci), Sadílek, Zelený – Birmančevič (79. Pešek), Haraslín (62. Karabec) – Kuchta (72. Olatunji). Trenér: Priske.

Zlín: Dostál – Cedidla, Černín, Didiba, Pidro – Janetzký (60. Slončík), Tkáč (77. Žák) – Fantiš (77. Reiter), Bužek (84. Simerský), Bartošák (60. Dramé) – Vukadinovič. Trenér: Červenka.

FK Jablonec – FK Pardubice 2:1 (1:1)

Branky: 36. a 75. Kratochvíl – 12. Zlatohlávek. Rozhodčí: Volek – Paták, Dohnálek – Zelinka (video). ŽK: Hurtado, Látal (trenér) – Patrák, Ortiz, Solil. Diváci: 1411.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek, Tekijaški, Hurtado – Pleštil (65. Jovovič), Kratochvíl (80. Hübschman), Martinec, Čanturišvili – Černák – Krulich (65. Houska), Alégué (90.+2 Slávik). Trenér: Látal.

Pardubice: Budinský – Mareš, Halinský, Ortiz, Tischler – Vacek (84. Donát) – Daněk (84. Černý), Hlavatý, Solil, Patrák (77. Pikul) – Zlatohlávek (77. Mukwelle). Trenér: Kováč.

1. FC Slovácko – Baník Ostrava 2:0 (1:0)

Branky: 29. Havlík, 71. Cicilia. Rozhodčí: Černý – Caletka, Antoníček – Adámková (video). ŽK: Cicilia (Slovácko). Diváci: 6632.

Slovácko: Heča – Reinberk, Daníček, Kadlec, Doski (74. Holzer) – Trávník (82. Hofmann), Valenta – Petržela (63. Sinjavskij), Havlík, P. Juroška (74. Kalabiška) – Cicilia (82. Vecheta). Trenér: Svědík.

Ostrava: Letáček – Ndefe (72. Kaloč), Frydrych, Pojezný, Kpozo – Boula, Rigo (72. J. Juroška) – Buchta (82. Madleňák), Kubala, Šín (61. Klíma) – Tanko (72. Almási). Trenér: Hapal.