Policie zadržela a obvinila muže, který podle ní založil požár v Českém Švýcarsku

Policisté zadrželi a obvinili muže, který podle nich založil loňský požár v Českém Švýcarsku. Šlo o nejrozsáhlejší požár v historii České republiky. Stejný muž na Děčínsku letos v dubnu založil několik dalších požárů, oheň zničil rekreační chatu a rozhlednu. Soud dnes rozhodl o vzetí obviněného do vazby. ČTK o tom informoval krajský policejní mluvčí Kamil Marek.

Policie muže stíhá pro spáchání trestných činů obecné ohrožení a poškození cizí věci. V případě prokázání viny soudem hrozí muži trest odnětí svobody až na 15 let. Požár u Hřenska v blízkosti česko-německých hranic vypukl loni v noci na 24. července. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech.

Případ policisté objasnili na základě poznatků kolegů z Rumburku. K osobě zadrženého policisté nebudou žádné další informace poskytovat, řekl ČTK Marek na dotaz, zda obviněným je bývalý dobrovolný strážce parku. O tom, že jde o někdejšího strážce národního parku, začala média spekulovat po zadržení možného pachatele dubnových požárů na konci minulého měsíce, tehdy se také podle některých médií přiznal k založení loňského požáru.

Požár se loni v létě rozšířil na více než 1000 hektarů. Zásah v Českém Švýcarsku komplikovalo především obrovské sucho, vysoké teploty, silný vítr a nepřístupný terén. Zasahující hasiči se potýkali s velkou fyzickou náročností práce, všudypřítomným kouřem a popelem, nebezpečím padajících stromů a v neposlední řadě s únavou a vyčerpáním.

Škody způsobené dubnovými požáry byly podle Marka prozatím vyčísleny na více než 270 milionů korun. »V jejich důsledku došlo k vyhoření rekreační chaty v obci Krásná Lípa, zahoření a poškození Rozhledny Vlčí hora, ke škodám na třech mysliveckých posedech a dvou krmelcích, a to v katastrálním území obcí Staré Křečany, Krásná Lípa a Doubice a v lesním porostu města Rumburk. Způsobené škody byly prozatím vyčísleny na částku přesahující 270 milionů korun,« uvedl Marek.

V rezervaci hořelo také minulý týden. Hořet začalo na přístupové cestě k Pravčické bráně ve čtvrtek odpoledne. Policie zadržela a obvinila muže z obecného ohrožení z nedbalosti. Občan Německa je stíhán na svobodě.

(pk, čtk)

FOTO – archiv České Švýcarsko o. p. s.

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. mám video, kde starosta obce v Českém Švýcarsku hovoří, že požár založili pracovníci chráněné oblasti jako řízené vypalování, které se vymklo kontrole

  2. Pro mne je viníkem požáru jednoznačně Evropská komise v čele s Leyenovou, prostřednictvím evropských grantů finančně podporující nositele ideologie o prospěšnosti lesních požárů, bezzásahovosti, nesmyslů o tak zvaných “nepůvodních lesích” ochranou kůrovce apod. Páchá škody jak hmotné, tak morální, tím, že finančně podporuje odborníky ochotně plácající fráze, které ideologové EU (a s nimi různá ekonomická lobby) chtějí slyšet. Škoda, že se nenašel schopný právník, který by tu bandu jednoho po druhém či společně zažaloval o náhradu škody a vysoudil ji na nich. Každá koruna vyplacená někomu z evropských dotací, většinou jinému či jiným způsobí mnohonásobně vyšší škodu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy