Home Názory Lžou všichni

Lžou všichni

»Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podepsala v úterý v Pentagonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Informaci potvrdil ředitel odboru komunikace ministerstva obrany David Jareš. Ministryně zdůraznila, že nejde o smlouvu o pobytu amerických vojáků v ČR nebo o smlouvou týkající se umístění vojenské základny,« zaznělo na CNN Prima News.

Lže ministryně obrany. Lže CNN Prima News.

My jsme o fatálních dopadech této smlouvy informovali zde. Na rozdíl nejen od Černochové a Primy jsme jednotlivé pasáže také citovali. A extra na rozdíl od Primy jsme ji i četli (nebo že by ji nečetla ani Černochová? – možné je všechno).

Vlastní text však žádné mainstreamové médium nezveřejnilo. Místo toho všichni nehorázně LŽOU.

»Televize CNN Prima News ve své reportáži uvedla velice zarážející a mylnou informaci. V reportáži zaznělo, že smlouva DCA neopravňuje Američany k umisťování vojáků nebo vojenských základen. Toto je naprosto neuvěřitelná dezinformace, protože to není pravda. Smlouva totiž přesně toto americké armádě povoluje a umožňuje. Konkrétně jde o ustanovení uvedené v odstavci 1 článku 3 smlouvy, kde se americké armádě uděluje právo na shromažďování a rozmisťování amerických vojáků. Skoro to vypadá, jako by si redaktoři CNN Prima News tu smlouvu ani nepřečetli. Američané naopak budou mít právo na své shromažďování a rozmisťování vojáků v ČR a navíc bez určení množstevních limitů, protože česká strana si do smlouvy žádné početní limity nedala. Američané tak mohou nasunout do ČR klidně i milion vojáků, když budou chtít,« komentuje aeronet.news.

Stejně tak není pravda, že Američané nebudou mít právo na území ČR umisťovat základny. Tohle je opravdu velká dezinformace. V příloze A smlouvy je totiž uvedeno hned 11 lokací, z toho 4 vojenská letiště a 3 posádkové útvary, kde budou moci Američané rozmístit své vojáky a vojenskou techniku. A to není všechno. Smlouva stanovuje, že Američané budou moci tyto základny rozšiřovat, zvyšovat jejich kapacitu, budou tam moci provádět stavební činnost a rozšiřovat tyto objekty, aby pojaly více vojáků a zbraní.

A to jsem dosud nezmínil největší hrozbu, a sice rozmístění jaderných zbraní v České republice právě na základě této smlouvy. V textu se sice neříká ANO jaderným zbraním, ale ani NE jaderným zbraním v ČR. »Nikde ve smlouvě totiž není tzv. jaderná výluka, tedy výjimka, kterou by si ČR vyhradila podmínku, že Američané nesmí na území ČR uskladňovat a ani přes území převážet jaderné zbraně,« zmiňuje aeronet.news a připomíná paralelu se slovenskou smlouvou.

Stejně jako v případě slovenské smlouvy DCA, ani v té české není žádná jaderná klauzule a výluka sjednána. Prostě Američané přivezou do ČR jaderné zbraně a uloží je do objektu, který označí jako objekt s exkluzivním přístupem jen pro americkou armádu, a je hotovo. Takhle snadno a takto jednoduše. Každému je jasné, že když podepíše s USA takovou smlouvu, tak ze své země udělá obrovský červený terč pro primární útok Ruské armády v případě vypuknutí III. sv. války. Fialova vláda udělala podpisem této smlouvy z ČR jeden obrovský terč. Rusové se už nebudou dívat na ČR jako na neškodný cirkus Švejků, ale jako na americkou základnu ve Střední Evropě. Tedy úplně stejně jako se již dívají na Slovensko a na Polsko.

K tomu se už nic moc dalšího nedá dodat. Pokud Fiala do této doby tak rád a často zdůrazňoval, že jsme ve válce s Ruskem, tak teď, po podpisu této smlouvy, v ní opravdu jsme. A tentokrát je úplně jedno, že žádný válečný stav oficiálně vyhlášen nebyl.

Jan Čech

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here