Pošta odmítá žádosti pražských starostů na zachování poboček určených ke zrušení

Česká pošta odmítla žádost vedení Prahy 8 zachovat dvě ze čtyř poboček chystaných ke zrušení. Zástupci pošty rovněž odmítli návrh Prahy 3 nerušit pobočku na Jarově, sdělili dnes mluvčí Prahy 8 Martin Šalek a Prahy 3 Jiří Hannich. V Praze 8, která patří k nejrozlehlejším a nejlidnatějším částem, je nyní devět poboček a v Praze 3 šest. Pošta již odmítla návrh zachovat pošty i dalším radnicím.

Podnik chce od července kvůli úsporám zrušit v celé zemi 300 poboček. V metropoli to je 35 ze 106 pošt. S rušením nesouhlasí většina pražských starostů, jejichž části se plán pošty týká.

Radnice Prahy 8 chtěla zachovat poštu v Čimicích a v Karlíně. »(Pondělní) jednání bylo kvůli postoji zástupců pošty vlastně k ničemu. Tedy kromě ‘vysvětlení’, že je to dáno tragickou finanční situací pošty. Návrhy a argumenty byly odmítnuty s tím, že počet rušených poboček je již schválený a nezměnitelný. Ze strany pošty bylo nakonec řečeno, že jde o její zodpovědnost a nutné manažerské rozhodnutí,« sdělil starosta Ondřej Gros (ODS).

Gros kritizuje také způsob komunikace pošty. »O chystaném tahu nebyla nejen schopna včas informovat samosprávu, ale na přímý dotaz v březnu dokonce nedokázala žádné informace poskytnout. O celé podobě rušení poboček se tak vedení měst a obcí dozvědělo strohým sdělením 31. března ráno. Bez jakékoliv předchozí diskuse, direktivně a od stolu,« uvedl Gros.

Místo čtyř pošt dvě přepážky navíc

O čtyři z pěti poboček přijde Praha 3. Její vedení argumentovalo tím, že pro 80 000 obyvatel nemůže fungovat pouze jedna pobočka v Olšanské ulici. Navrhla proto zachovat tu na Jarově. Přestože zástupci pošty po společném jednání podle mluvčího slíbili, že návrh promyslí, nyní jej zamítli. Pobočka v Olšanské bude rozšířena o dvě přepážky na 13, sdělili.

»Podle statistik České pošty občané v průměru využijí poštovní pobočku dvakrát do měsíce a na přepážce průměrně stráví tři minuty. Vezmeme-li v úvahu počet obyvatel Prahy 3 a současnou provozní dobu pobočky na Olšanské, vychází nám z toho, že místo plánovaných 13 přepážek bude potřeba přibližně o deset víc. Takto poměrně zásadní disproporci v budoucím fungování poštovních služeb pro naše občany ještě budeme chtít od České pošty vysvětlit,« uvedl starosta Michal Vronský (TOP 09).

Výměna možná, ale počet zůstává

Se zástupci pošty jednají i další pražští starostové. Návrh zachování pobočky minulý týden odmítli starostce Prahy 11 Šárce Zdeňkové (HPP 11) a setkali se i s vedením Prahy 4. Starosta Ondřej Kubín (ODS) tehdy ČTK řekl, že jim zástupci pošty sdělili, že v žádném případě nezmění počet rušených poboček, ale jsou ochotni tu kterou vyměnit za jinou. Které by ale následně měly být zrušeny, by tedy rozhodla radnice. Nechat na sebe přenést zodpovědnost pošty ale podle starosty nelze.

S poštou jednala také Praha 9, která navrhla, aby jedna z fungujících poboček, které se nemají rušit, přešla do systému Pošta Partner, kdy by se radnice podílela na jejím chodu. Cílem je předejít případnému zrušení v budoucnu. Proti rušení se postavily i ostatní radnice. Vadí jim nejen rušení poboček, ale také způsob komunikace, kdy se část starostů dozvěděla o plánech pošty z médií. Proti rušení přijala usnesení i Praha 13. S poštou v uplynulých měsících jednalo také vedení Prahy 1. Strany se domluvily, že pošta na Malé Straně zůstane a pouze se přesune z Josefské ulice na Malostranské náměstí do bývalého infocentra, které patří radnici.

(jb, čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. A už je to konečně venku!! Rakušan chce ukrást barák v centru Prahy a schovává to za management České pošty, který také jistě škodný nebude a dostane svých třicet stříbrných.
  Rakušan je mafián ze STAN. Ti umějí jen krást na státním.

 2. 🤨Rakušan předpokládá, že Česká pošta nepotřebuje svou hlavní budovu v centru Prahy a měla by ji prodat.

  🏤Ministr vnitra Vít Rakušan si myslí, že by Česká pošta mohla prodat budovu v Jindřišské ulici v Praze. Rozhodnout ale podle něj musí management podniku, sdělil na pondělní tiskové konferenci na Hradě.

  „Česká pošta minulý týden zvýšila o 250 milionů na jednu miliardu korun odhad částky, kterou by mohla získat prodejem rušených poboček. Bude ale záležet na tom, kolik nemovitostí bude nakonec k prodeji,“ řekl mluvčí Matyáš Vitík.

  Podle Rakušana musí Česká pošta také kvalitně hospodařit se svými nemovitostmi a položit si otázku, zda všechny pobočky v současnosti potřebuje. Sídlo v Jindřišské ulici je podle něj sice krásné a reprezentativní, ale nedá se před ním v podstatě zaparkovat, je těžko vytopitelné, nákladné na údržbu a zčásti prázdné.

  💶✉️Ministr se domnívá, že by Česká pošta měla svůj management vést ve skromnějších podmínkách a získat peníze z prodeje.

  „Je to úvaha. Rozhodnutí nebude dělat ministr vnitra, s tím musí přijít management České pošty, ale já osobně se takové úvaze vůbec nebráním,“ podotkl Rakušan.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy