Předloha, která zkomplikuje životy současným i budoucím důchodcům, míří do finále

Vládní návrh důchodové novely, která počítá se zpomalením řádných valorizací penzí a zpřísněním pravidel předčasných důchodů je ve Sněmovně před schvalováním. V dnešním více než osm hodin trvajícím druhém čtení poslanci opozičních hnutí ANO a SPD podali k novele na dvě desítky pozměňovacích návrhů. Závěrečné hlasování poslance čeká příští týden. Rozhodovat budou také o návrhu na zamítnutí předlohy, který podalo hnutí SPD.

Normu ve Sněmovně hájil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Navrhované změny označil za nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. »Je potřeba udělat změny proto, aby i děti a vnoučata nynějších důchodců měly šanci, že budou mít důchody z průběžného systému, které dokáží zajistit jejich dobrou životní úroveň,« řekl Jurečka. »V žádné z našich okolních zemí nerostly důchody takovým tempem jako v České republice,« prohlásil ministr před poslanci. 

Aleš Juchelka (ANO) mu vzápětí vysvětlil, že důchody v Česku rostly z toho důvodu, že mimořádné valorizace jsou napojeny na inflaci, a ta byla třetí nejvyšší v Evropské unii. »Tato vláda tu inflaci neřešila, a proto takto rostly důchody,« prohlásil. Kritizoval, že vláda mění pravidla uprostřed hry.

»Nejste schopný se vžít do situace lidí, kterým je sedmdesát let. Argumentujete tady lichými argumenty k tomu, jak se přidávaly peníze. Pane ministře, zkuste někdy zajít mezi obyčejné lidi,« vyzval ministra Jaroslav Foldyna (SPD).

Podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové jediným účelem nynější předlohy je »připravit současné i budoucí důchodce o peníze«. »Důchodci, zejména ti starší a nemocní, jsou odkázáni na stát a naší úlohou je postarat se o ně,« zdůraznila Schillerová. Lídr SPD Tomio Okamura uvedl, že vládní novela znamená »faktické okradení důchodců«. »Jde o nelogický, asociální a špatně načasovaný soubor několika opatření, které mají jedno společné. Zhorší příjmovou situaci a zkomplikují životy všem současným i budoucím důchodcům,« prohlásil šéf poslanců SPD Radim Fiala.

Přísnější podmínky pro předčasné důchody

Opoziční poslanci dnes předložili k novele řadu pozměňovacích návrhů. Týkají se zejména zachování některých nynějších parametrů valorizací a pravidel pro předčasné penze i vypuštění všech změn obsažených v novele. Lucie Šafránková (SPD) navrhuje mj., aby si lidé s předčasnou penzí mohli přivydělat až tři čtvrtiny minimální mzdy na běžné pracovní smlouvy. Další návrhy by zvedly také základní výměru důchodu o pět procentních bodů na 15 procent průměrné mzdy nebo by zrušily krácení předčasných penzí lidem, kteří hradili odvody aspoň 45 let.

Naprostá většina vládních změn v penzích by měla být účinná podle představ kabinetu od letošního září kromě jednoho ze čtyř parametrů zpřísnění podmínek pro předčasné důchody, který má vejít v účinnost o rok později. Jde o prodloužení minimální doby hrazení odvodů z 35 na 40 let. Předčasný důchod by měl být podle novely možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Pobíraná částka by se měla krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze by se nevalorizovala zásluhová část důchodu.

Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců. Započítávala by se třetina růstu reálných mezd.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, měli by důchodci stejně jako teď při mimořádné valorizaci dostat víc peněz, ovšem nejdříve od července kalendářního roku. Pobírat by měli dočasný přídavek a zvednout by se jim měla i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně. O kolik procent by totiž zásluhový díl kvůli zdražování rostl, o tolik procent by bylo jeho běžné lednové navýšení pak nižší. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má podle novely odrážet 60 procent růstu cen.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy