Prevence je pro úspěšnou léčbu melanomu klíčová

Každý rok přibývá lidí, které postihne zhoubný melanom a kolem 400 z nich na toto onemocnění umírá. Odborníci varují, že v roce 2040 může být rakovina kůže u mužů nejčastější a u žen druhá po nádoru prsu. Klíčovou roli pro úspěšnou léčbu melanomu hraje prevence, která zahrnuje pravidelnou kontrolu kůže a minimalizaci pobytu na slunci.

Melanom je považován za jeden z nejagresivnějších typů rakoviny kůže, protože se může rychle šířit do okolních tkání a orgánů. Rizikové faktory zahrnují nadměrné vystavení slunci, přítomnost mnoha mateřských znamének, genetické faktory a oslabený imunitní systém. Melanom může metastazovat do kůže, podkoží, lymfatických uzlin nebo hematogenně do kteréhokoliv vnitřního orgánu.Příznaky melanomu mohou zahrnovat změny barvy, tvaru nebo velikosti mateřských znamének nebo nové výrůstky na kůži.

V loňském roce se léčilo s některým typem melanomu 16 868 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Za jejich léčbu pojišťovna uhradila celkem 632 milionů korun. V roce 2022 to bylo 16 175 klientů VZP a o rok dříve 15 369. Odborníci upozorňují na stoupající trend výskytu melanomu a na potřebu prevence.

Nejčastěji lékaři odhalí zhoubný melanom na trupu pacienta. Následují dolní končetiny a horní končetiny. Výjimkou ale nejsou ani nálezy například v obličeji i ve vlasech.

Důležitým faktorem je tloušťka melanomu

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují prognózu nemoci, je tloušťka melanomu. Čím tenčí je melanom, tím je obvykle lépe prognózován, což znamená, že je méně pravděpodobné, že se bude šířit do okolních tkání a orgánů a že bude mít agresivní průběh. V tomto případě je pacientovi znaménko odstraněno, což samo o sobě znamená vyléčení, nicméně stejně je nutné pacienta pravidelně sledovat, aby se minimalizovalo riziko opakování.

U pokročilejšího stádia rakoviny kůže, tzv. tlustého melanomu, je vyšší pravděpodobnost šíření do okolních tkání a orgánů, což může způsobit závažné komplikace a snížit šance na úspěšnou léčbu. V tomto případě se už hraje o čas – nádor musí být léčen co nejdříve. Důležité tedy jsou preventivní opatření, vyhledávání rizikových pacientů, přesná diagnostika a odpovídající léčba a pravidelné sledování diagnostikovaných pacientů.

S opalováním opatrně

Odborníci na potřebu ochrany kůže upozorňují pravidelně před blížícím se létem, které je spojeno s opakovaným pobytem na slunci. »Pokud nezměníme svoje chování na slunci, v roce 2040 bude melanom u mužů nejčastějším nádorem a u žen druhý po nádorech prsu,« uvedla před časem dermatoložka Monika Arenbergerová. V současné době je u žen na pátém místě, u mužů na osmém.

Lidé by se podle odborníků měli chránit ještě před tím, než nádor vznikne. »Prevencí je nepoužívat solária, neležet na sluníčku a neopalovat se aktivně, přes poledne nechodit na sluníčko vůbec,« doplnil přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady v Praze Petr Arenberger.

Studie dokazují, že 90 procent nádorů kůže u lidí se světlou kůží souvisí s vlivem UV záření. Jeho index v místě, kde pobývají, si lidé mohou ověřit s pomocí mobilní aplikace. Ta zároveň ukáže, jaké způsoby ochrany jsou v daném stupni vhodné. »Může být třeba i jen dvacet stupňů, ale UV index může být vysoký jako někde u moře,« doplnila Arenbergerová. Jako základní ochranu odborníci doporučují ochranné krémy s UV filtrem.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy