Kdo umřel Kellnera?

Čtete ten titulek správně, není to chyba. Spíš jsem podělaný strachy, aby mě někdo nežaloval, že jsem se zeptal odvážněji, přímo, jasně. Chápete, ne? Jediný, který koncem března 2021 přežil havárii Kellnerova vrtulníku, David Horváth, totiž podruhé promluvil. Poprvé tak učinil během vyšetřování, podruhé – Bůh ví proč, právě nyní. Jeho výpovědi jsou ale jako den a noc. Tak rozdílné.

Čili… Současné, abych tak řekl, zbrusu nové tvrzení Davida Horvátha neodpovídá jeho původní verzi, kdy tvrdil, že český miliardář Petr Kellner byl po havárii vrtulníku na Aljašce v březnu roku 2021 nejméně dvě hodiny živý a snažil se ho, Horvátha, uklidnit. Podle aljašského listu Anchorage Daily News to tehdy řekla advokátka Horvátha Tracey Knutsonová, která dále uvedla, že jí Horváth sdělil, že Kellner byl naživu alespoň další dvě hodiny po pádu vrtulníku a hledal venku satelitní telefon. Podle tvrzení Horvátha se ho snažil Kellner uklidnit. »Mluvili spolu česky a navzájem si říkali: Neboj se, nezemřeme v těchto horách. Musí pro nás přijet do hodiny,« uvedla Knutsonová.

A verze dnešní = verze č. 2? Podle ní Horváth s Kellnerem vůbec nemluvil, byť se o to náš jediný svědek snažil. Cituji ČTK: »Horváth vzpomíná, že po pádu zůstal uvězněný ve vrtulníku. Proto žádal o pomoc Kellnera, kterému se podařilo vyprostit z havarovaného stroje. Ten se však nakonec od něj vzdálil. Horváth reakci přičítá šoku. Horváth v nedávném rozhovoru pro aljašskou stanici potvrdil dřívější informace, že Kellner pád vrtulníku přežil. Horváth ho viděl, jak se pohybuje mimo vrtulník, zatímco on sám byl zablokován uvnitř stroje. ‚Tak jsem začal opravdu hlasitě křičet – Haló, Petře, my tady neumíráme! Pojď nám pomoct,‘ řekl Horváth. Podle něj se však miliardář přiblížil tak na deset metrů a pak ho ztratil z dohledu. Horváth na Kellnera dál křičel, prý asi stokrát, ale marně.«

A pak tu ve vzduchu visí ještě jedna otázka: Viděl vůbec někdo tělo Petra Kellnera? Nevím. Informace v této souvislosti, které jsem si přečetl, jsou velmi povrchní, obecné, neurčité. Do spekulací se však v tomto ohledu pouštět nechci, byť jednoznačný závěr aspoň podle mě neexistuje. Stejně jako o příčinách samotné havárie, která vyvolává stovky otazníků a další přidal v těchto dnech svou druhou vypravěčskou verzí, otočenou o 180 stupňů oproti té první, již zmíněný David Horváth.

Aeronet.news 29. března 2021 komentoval Kellnerovu smrt následovně: »Nejprve Olivier Dassault, nyní Petr Kellner! V březnu s odstupem 20 dní zahynuli za záhadných okolností dva miliardáři, ve stejném typu helikoptéry a oba s napojením na čínský telekomunikační gigant Huawei! … Jaká je matematická pravděpodobnost, že v jednom typu helikoptéry, v rozestupu 20 dnů, zemřou po pádu stroje 2 miliardáři, které kromě miliardových majetků ještě něco spojovalo? … Oba miliardáři měli od jisté doby za mořem mocného nepřítele, kterému se nelíbili obchodní aktivity obou miliardářů ve vztahu k jisté firmě a jisté zemi v Asii. Dassault Group v roce 2017 provedl nepředstavitelný krok, když podepsal dohodu o porozumění [3] s čínským telekomunikačním gigantem Huawei, že vybuduje pro potřeby koncernu Dassault cloudovou síťovou podporu nové generace nazvanou 3DEXPERIENCE a smlouva byla podepsána 7. září 2017 v Šanghaji na konferenci Huawei Connect 2017. … Kellnerův Home Credit je v Číně jednou z největších čínských společností se spotřebitelskými úvěry. A právě Petr Kellner chtěl mermomocí v ČR a postupně i v dalších zemích budovat moderní 5G telekomunikační sítě na platformě Huawei. Kolik peněz Huawei do PPF nasypala a kolik úsilí bylo investováno do tohoto projektu, to se nikdy nedozvíme.«

Jak trefně poznamenal jeden z internetových diskutujících… »vypadá to tak, že Horváth byl teď přehypnotizován na jiný příběh«. Bude zajímavé, kam se tato »tragická« kauza (jsou i takové spekulace, že Kellner žije, že byl jen uklizen) posune. Její nynější živení určitě není samo sebou. A kolikrát Horváth ještě změní výpověď, to taky není bez logiky otázka, vyřčená jen tak do větru, že?

Pavel Votruba

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy