Protesty 4. června nebudou! Zemědělci upřednostnili jednání s vládou

Zemědělské protesty plánované na 4. června a posunuté o dva týdny kvůli atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se neuskuteční. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že přednost dostala jednání s vládou. Teprve pokud by u stolu nedospěly obě strany výsledku, dojde k dalším masivním protestům.

Resultát vzešel na dnešním mimořádném jednání zemědělských nevládních organizací, kterého se kromě Zemědělského svazu Agrárí komorúčastnily Agrární komora ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje.

»Dnes proběhlo jednání představenstva Zemědělského svazu ČR, představenstva a prezidia Agrární komory a vedení zemědělských nevládních organizací. Všechny tyto zemědělské organizace se shodly na tom, že aktuálně chtějí vést intenzivní jednání s vládou ohledně kritických požadavků, které mají zásadní význam pro budoucnost českého zemědělství. V rámci těchto diskusí bylo stanoveno 10 klíčových požadavků, které dosud zůstávají bez adekvátního řešení. I přes určité částečné kroky ze strany vlády zůstává situace nejistá a požadavky zemědělců nejsou naplněny,« uvedl Zemědělský svaz ve svém stanovisku, které pověsil i na své internetové stránky.

»Původně plánované protesty na 4. června 2024 jsme rozhodli odložit, nicméně v případě, že nedojde k progresu v jednáních, jsme připraveni tyto protesty obnovit. Nadcházející jednání, naplánované také na 4. června, ukáže, zda vláda bere naše obavy vážně. Diskuse budou klíčové k tomu, abychom pochopili, zda je zájem vlády o dialog pravý, nebo zda se jedná pouze o taktiku udržení voličské podpory před volbami,« připojil dále Zemědělský svaz.

Uvedl, že očekává, že vláda ukáže závazek k řešení požadavků, které jsou podle něj kritické nejen pro udržitelnost a rozvoj českého zemědělství, ale i pro ekonomickou stabilitu a budoucí prosperitu celé země.

Zemědělský svaz, Agrární komora a další organizace jsou nicméně připraveny k dalším akcím, pokud to bude nezbytné. Potvrdil to dnes ve stanovisku zaslaném redakci iportaL24.cz i šéf Agrární komory Jan Doležal. »Současná situace v zemědělství naše chovatele i pěstitele velice tíží a potřebovali by jasně vidět, že se s jejich prací a produkcí kvalitních potravin v Česku nadále počítá. Naším cílem je především zajistit jim potřebnou pomoc a podporu ve spolupráci s vládou, protože ta má na jejich problémech velký podíl. Proto představenstvo Agrární komory ČR dnes pověřilo vedení této největší zemědělské organizace v Česku k dalšímu vyjednávání s vládou. Další pokračování jednání však musí být podmíněno konkrétními výsledky, mimo jiné písemnou odpovědí ministra zemědělství Marka Výborného na dříve formulované požadavky. Pokud konkrétní výsledky neuvidíme, jsme připraveni okamžitě zorganizovat protestní akce,« varoval Doležal.

K tomu funguje krizový štáb složený ze zemědělských nevládních organizací, které budou pravidelně vyhodnocovat kroky vlády a společně rozhodnou o dalším postupu.

V Česku se zemědělské protesty naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, květnová akce byla zrušena za účelem údajného zklidnění situace ve společnosti po postřelení slovenského premiéra Fica. 

Zemědělci požadují podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem či zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU. 

(pk)

FOTO – Facebook

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Chyba. Produkční zemědělství zasluhuje podporu a ochranu jako v okolních zemích. Té se ale od současné vlády nedočká.

  2. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží.
    Obilí, kukuřice a další zemědělské produkty je možné dovézt z Ruska, Ukrajiny, Kanady z Kuby a dalších zemí. Obchodníci si poradí .Velkostatkáři by mohli přijít o MONOPOL vytvořený Agrární komorou. Konkurence by mohla způsobit pokles cen potravin a tedy TRŽNÍCH zisků velkostatkářů.
    Velkostatkáři dostávají ZÁKLADNÍ DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , školství, užitečných investic a pod.
    ,–Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
    .Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili .
    Jsou li dost drzí a agresivní, mohou mít dotace i kolem 8000 Kč z hektaru. Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.
    –Dotované potraviny někteří vyváželi a pravděpodobně vyvážejí do ciziny – např. mléko do Německa.
    -Velkostatkáři dostávají DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , užitečných investic a pod.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy