SOCDEM: Vítězství pravicových a národně konzervativních stran v evropských volbách ohrozí Schengenský prostor

Bohatší budou bohatnout, a ti, kteří potřebovali pomoc, se budou dále propadat. Taková budoucnost čeká Evropu, pokud v blížících se volbách do Evropského parlamentu zvítězí pravicové a národně konzervativní strany. Novinářům to dnes řekl místopředseda SOCDEM a lídr kandidátky do eurovoleb Lubomír Zaorálek.

Je přesvědčený, že pokud by se skutečně prosadil národně konzervativní duch v evropských státech, tak bude mimo jiné ohrožen Schengenský prostor. »Nebudu se divit, když se budou obnovovat hranice mezi státy Evropské unie,« uvedl Zaorálek.

Především se ale podle něj nebude dít to, co má SOCDEM v programu. Jde například o záměr, aby velké firmy, které na území České republiky podnikají, zde také odváděly daně. »Vláda nechává firmy, které u nás podnikají, posílat zisk do daňových rájů,« kritizoval současnou praxi Zaorálek. Je přesvědčený, že v případě vítězství národně konzervativních a pravicových stran se nic nezmění. »Každý si bude hájit svoje triko, země, které jsou daňovými ráji, ať je to Holandsko, Lucembursko, Kypr nebo Malta, si budou držet svoje a nebude síla, nebude hever, který by je přinutil, abychom docílili toho, co mi připadá, že je jediné spravedlivé, aby, když velká korporace někde podniká, tam také danila,« shrnul Zaorálek.

Jako nereálné v případě vítězství pravicových stran považuje také srovnávání životní úrovně mezi východem a západem. »Žádná sociální integrace nebude, každý si bude hrát na své triko,« soudí Zaorálek. Bohaté země podle něj půjdou dále dopředu a rozdíl mezi východem a západem se bude prohlubovat. »V Evropě budou bohatší bohatnout, a ti, kteří potřebovali pomoc, se budou dále propadat,« tvrdí lídr kandidátky SOCDEM.

Politiku je potřeba propojovat s duševním zdravím

Na potřebu propojování politiky s duševním zdravím upozornila místopředsedkyně hnutí Budoucnost, odbornice na sociální politiku Manuela Haug, která kandiduje na kandidátce SOCDEM do Evropského parlamentu. »Inflace, nedostupné bydlení, klimatická krize, ceny energií, to vše silně dopadá na naše duševní zdraví,« uvedla. V této oblasti je podle ní hodně nedostatků a hodně prostoru pro zlepšení, a to jak na národní, tak na celoevropské úrovni.

Připomněla, že druhou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí v Evropě jsou sebevraždy, a také, že 40 procent deváťáků u nás trpí příznaky středně těžké až těžké deprese. Problém je podle ní s regionální nedostupností psychiatrů a psychologů, kde jsou i několika měsíční čekací doby. Zdůraznila, že nedostupnost těchto služeb dopadá nejen na ty, kteří tu péči potřebují, ale také na pracující v těchto službách, kteří jsou často přepracovaní, a v neposlední řadě také na rodinné příslušníky. Jako řešení vidí odstranění bariér ve vzdělávání pro psychiatry a klinické psychology, cestu vidí také v mezioborovém přístupu, v podpoře reformy péče o duševní zdraví, v rozvoji center duševního zdraví, a hlavně v zajištění důstojných podmínek života. »Potřebujeme příjmy, ze kterých se reálně můžeme uživit, potřebujeme mít bydlení, ve kterém se cítíme bezpečně a potřebujeme mít zaměstnání, ze kterého nás jen tak bez důvodu nemůže nikdo vyhodit,« shrnula Haug.

Hrozí další zpřetrhání mezigeneračních vazeb

Předsedkyně Rady seniorů ČR, trojka na kandidátce Sociální demokracie do EP Lenka Desatová (nez.) upozornila na nedostatky projednávané vládní důchodové reformy. Nelze podle ní říct, že probíhá seriózní důchodová reforma. »Pokud chce někdo dělat seriózní důchodovou reformu, nemůže otevřít jenom jednu část, není to záležitost pouze jednoho ministerstva,« uvedla. Jde podle ní o problém, který je potřeba řešit na daleko širší platformě.

»Strašit mladou generaci tím, že na důchody nebude, protože bude chybět dvě stě tisíc zaměstnanců, bude daleko víc seniorů a daleko méně lidí, kteří na ně budou vydělávat, není seriózní,« uvedla.

Nesouhlasí ani s navrhovaným zvyšováním věku odchodu do důchodu. »Pokud se lidé nebudou vyššího věku dožívat ve zdraví, potom je naprosté sci-fi si myslet, že se zdravotními omezeními budou pracovat,« uvedla.

Poukázala také na to, že budou chybět hlídací babičky a dědečkové, a tím dojde k dalšímu zpřetrhání mezigeneračních vazeb.

(jad)

FOTO – iportaL24.cz/Jana Dubničková

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy