Průzkum: Češi mají sex méně často, přesto je většina z nich s intimním životem spokojená

Češi mají sex méně často než v roce 2013, většina je se svým sexuálním životem spokojená. Vyplývá to z nového průzkumu odborníků z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Podle něj je průměrná frekvence sexu v české populaci méně než jednou za poslední měsíc, v případě mladých lidí to bylo u žen průměrně 1,7krát za poslední měsíc a u mužů 1,3krát. První výsledky průzkumu dnes odborníci představili na tiskové konferenci v Praze. Poslední podobné šetření se v ČR uskutečnilo před jedenácti lety.

Podle vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence NUDZ Kateřiny Klapilové mají Češi nejčastěji pět sexuálních partnerů za život, což je obdobné i ve statistikách v sousedních státech. Četnost sexu ve srovnání s dřívějšími průzkumy může ovlivnit mimo jiné stárnutí populace i množství lidí v dlouhodobém partnerském stavu. »Pro lidi, kteří žijí ve stálém partnerském vztahu, tak se ta čísla nijak výrazně nemění, co se týče sexuálních aktivit,« doplnila Klapilová. »Průměrný věk prvního sexu u žen je 17,46, u mužů je to průměrně v 18,33 letech. Průměrný věk prvního sexu se od posledního výzkumu v roce 2013 příliš nelišil,« popsala Klapilová, která je zároveň hlavní metodik průzkumu. Sex nemělo nikdy téměř šest procent žen a přes osm procent mužů.

Frekvenci sexuálních aktivit ovlivňuje věk, u starších lidí četnost sexu klesá, ale i mezi současnými mladými lidmi je podle odborníků překvapivě nízká. »Z dat vyplývá, že průměrně měly ženy za poslední měsíc sex s druhou osobou 0,71krát a muži 0,99krát. Ve věkové kategorii 18 až 25 let to bylo u žen průměrně 1,7krát za poslední měsíc a u mužů 1,3krát,« uvedl garant výzkumu Petr Weiss. Dodal, že lidé, kteří měli v době sběru dat dlouhodobý partnerský vztah, uváděli frekvenci sexu s partnerem za měsíc průměrně 5,72krát u mužů a 5,63krát u žen.

Data též ukázala, že nějaká ze sexuálních potíží se v životě po dobu alespoň několika měsíců objevila u více než 61 procent žen a přes 55 procent mužů. Potíže dosáhnout orgasmu se v posledním roce podle průzkumu objevily zhruba u 21 procent žen, což je srovnatelné s německým celonárodním průzkumem z roku 2019, ve kterém tuto potíž za poslední rok uvedlo přibližně 23 procent žen. »U žen jsme mapovali také způsoby dosahování orgasmu. Z dat vyplývá, že při masturbaci dosahují ženy orgasmu nejčastěji klitoridálním drážděním (43,9 procenta případů), zatímco při partnerských sexuálních aktivitách nejčastěji kombinovaným drážděním (48,6 procenta případů),« doplnila Lucie Krejčová z NUDZ.

Obdobné průzkumy mezi lety 1993 až 2013 zpracovával Sexuologický ústav 1. LF a VFN. Nový průzkum CzechSex podle odborníků jako první v ČR respektuje mezinárodní doporučení pro metodiku provedení reprezentativních výzkumů sexuality a genderu. Ukázal, že sedm procent lidí v populaci má jinou než heterosexuální orientaci. Nejčastější neheterosexuální orientace je bisexualita/pansexualita, představuje přes tři procenta obyvatel. Druhou nejpočetnější skupinou jsou gayové, kterých jsou dvě procenta, leseb 0,6 procenta a nebinárních a genderově rozmanitých osob je v populaci 0,4 procenta. »Pro 33,5 procenta obyvatel ČR je zcela přijatelné, aby homosexuální páry měly stejná práva jako páry heterosexuální,« dodala Andrea Stašek z Institutu pro psychologický výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Do průzkumu bylo sesbíráno 4660 odpovědí prostřednictvím internetu a 2009 odpovědí osobním dotazováním, celkově tedy vychází ze vzorku 6669 lidí. Podrobné výsledky najdou zájemci na webu www.intimitavcr.cz/. Příští rok má vyjít i publikace s detailní analýzou Sexuálního chování, zdraví a well-beingu obyvatel ČR.

(mac, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy