Sedmičku si vytáhli anarchokapitalisté, »smolnou« třináctku Paroubek

Koalice SPOLU, kterou tvoří vládní ODS, KDU-ČSL a TOP 09, bude v letošních volbách do Evropského parlamentu kandidovat s číslem 17. Pirátům dnes Státní volební komise vylosovala číslo 23, koalici Starostů číslo 21. Opoziční hnutí ANO obdrželo číslo 14, SPD s Trikolorou mají trojku a koalice STAČILO! v čele s komunisty dostala číslo 26. Ani jedno z těchto uskupení tak nedostalo volební číslo z minulých eurovoleb před pěti lety.

Volební čísla vytvořila pomyslné startovní pořadí kandidujících uskupení a usnadní zpracování volebních výsledků, protože zabrání záměně hlasů pro uskupení s podobnými názvy, jichž je letos několik. Čísla budou moci uskupení využít při volební kampani.

Kvůli tomu tradičně největší zájem bývá o jedničku a sedmičku, která má pověst šťastného čísla. Jedničku pro letošní eurovolby dostal ze 30 uskupení, která byla k volbách připuštěna, Klub angažovaných nestraníků, sedmičku anarchokapitalistická strana Nevolte Urza.cz.

Třináctku, která je považovaná za nešťastné číslo, obdržela koaliční kandidátka ČSSD – České suverenity sociální demokracie v čele s bývalým premiérem Jiřím Paroubkem. Sociální demokracie (dříve ČSSD, nyní SOCDEM), v čele jejíž kandidátky je bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, bude usilovat o návrat do Evropského parlamentu pod číslem 20. Podobné ambice mají Svobodní s číslem 19.

Koalice »PRO – Jindřicha Rajchla«, kterou tvoří uskupení Právo Respekt Odbornost a Správná volba PRO Zdraví a Sport, obdržela šestku. Koalice s obdobným názvem »PRO vystoupení z EU«, v níž jsou Moravané a jedna z neparlamentních republikánských stran, má číslo 24. Zelení dostali číslo 12, Demokratická strana zelených číslo 27. Kromě hnutí ANO bývalé premiéra Andreje Babiše jde do voleb s číslem 16 také další hnutí ANO, které ve svém názvu slibuje »Lepší EU s mimozemšťany« a to, že zastaví drahotu a válku.

(cik, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy