Šéf Mezinárodní energetické agentury považuje Čínu za světového šampiona na poli zelených energií

Čína se stala světovým šampionem v oblasti zelené energie, dosáhla pozoruhodného nárůstu kapacity obnovitelných zdrojů a hraje klíčovou roli v globální energetické spolupráci, uvedl ve středu Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Globální kapacita obnovitelných zdrojů energie vzrostla v roce 2023 o 50 % na téměř 510 gigawattů (GW) a do roku 2030 se očekává její 2,5násobný nárůst, ale vlády musí jít ještě dál, aby dosáhly cíle ztrojnásobit ji do té doby, který byl dohodnut na jednáních OSN o klimatu, uvedla IEA ve své výroční zprávě o výhledu obnovitelných zdrojů energie minulý týden.

»Přírůstky jsme zaznamenali ve Spojených státech, Evropě, Brazílii a Indii, ale pokud bych měl vyzdvihnout jednu zemi, která tento světový rekord umožnila, je to rozhodně Čína,« řekl Birol agentuře Xinhua na okraj právě probíhajícího výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu.

Na snímku pořízeném 28. listopadu 2023 jsou zachycena vozidla na nové energie (NEV) dobíjená 600kilowattovými nabíječkami na dobíjecí stanici v kongresovém a výstavním centru v Šen-čenu v jihočínské provincii Kuang-tung. FOTO – Xinhua/Mao Siqian

Birol zdůraznil přínos Číny k celosvětovému pokroku: »Objem čínské kapacity obnovitelných zdrojů v roce 2023 se rovnal celému světovému rozšíření v roce 2022.«

»Čína nejenže vytvořila velké množství obnovitelných kapacit na domácím trhu, ale také snížila náklady díky zavádění těchto čistých zdrojů energie, zlevnění a dostupnosti zelených technologií a poskytování služeb celé společnosti. Z Číny tak přichází dvojnásobná služba pro přechod na čistou energii ve světě,« dodal Birol.

Ve svém výhledu World Energy Outlook 2023 IEA uvedla, že některé bezprostřední tlaky způsobené globální energetickou krizí se zmírnily, ale energetické trhy, geopolitika a globální ekonomika jsou neklidné a riziko dalšího rozvratu je stále přítomné.

Podle zprávy ceny fosilních paliv oproti svým maximům v roce 2022 poklesly, ale trhy jsou napjaté a nestabilní kvůli ukrajinské krizi a riziku vleklého konfliktu na Blízkém východě.

Letecký snímek pořízený 14. srpna 2022 zachycuje projekt větrné elektrárny o výkonu 50 MW v Kostanaji v Kazachstánu. FOTO – Xinhua

Uprostřed nejistot a výzev má podle Birola Čína v mezinárodní energetické spolupráci významnou roli.

»Čína spolupracuje s řadou zemí, a to jak rozvinutých, tak rozvojových. Doufám, že Čína bude i nadále dodávat ostatním zemím technologie čisté energie v rámci pravidel a předpisů mezinárodního obchodu,« řekl.

Na otázku, jaký je jeho výhled ohledně světových cen energií v letošním roce, výkonný ředitel agentury se sídlem v Paříži odpověděl: »Pokud se podíváme na ropu a zemní plyn, tak pokud nedojde k žádným velkým překvapením v oblasti geopolitického napětí ve světě, při pohledu na základní faktory nabídky a poptávky bychom měli očekávat spíše mírnější ceny a vyrovnané trhy.«

»Pokud jde o ropu, očekáváme, že významná část nové produkce ropy bude pocházet z Ameriky, včetně Spojených států, Kanady, Brazílie a Guyany,« dodal.

54. výroční zasedání WEF na téma »Obnovení důvěry« se koná od 15. do 19. ledna ve švýcarském Davosu.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy