Silný vítr láme v Česku větve a vyvrací stromy, bez proudu je 15 000 domácností

Silný vítr, který v Česku fouká od čtvrtečního odpoledne, přidělal práci zejména hasičům. Ti vyjíždějí především k popadaným větvím na silnicích a vyvráceným stromům. Na dvou místech spadly také vánočně nazdobené stromy na náměstích. Hasiči zasahují také u utržených plechů ze střech a na některých místech kvůli vydatnému dešti pomáhají s odčerpáváním vody.

Kromě větru dělal problémy také déšť a odtávající sníh. Ve čtvrtek odpoledne a večer dosáhly některé toky třetího stupně povodňové aktivity, jako třeba Labe ve Vestřevi, Žejbro v Rosicích a Mandava ve Varnsdorfu. V noci se odtávání sněhu zpomalilo a ustával také déšť, takže většina toků kulminovala a dnes ráno jsou většinou na poklesu, uvedli meteorologové. Za uplynulých 24 hodin spadlo podle nich v Česku 30 milimetrů srážek, na horách až 100 milimetrů. Nejvíce jich bylo v Krkonoších, Jizerských horách a Orlických horách.

Dnes ráno bylo v Česku bez dodávek elektřiny kolem 15 000 domácností. Nejvíc poruch je na západě a jihu Čech, vyplývá z údajů energetických firem. ČEZ eviduje 12 000 odběrných míst bez elektřiny, nejhorší situace je podle mluvčí Soni Holingerové na Chebsku, Domažlicku a Klatovsku. Nejhorší situace nastala ve čtvrtek ve 21.00, kdy ČEZ evidoval 80 000 domácností bez elektřiny a řešil 80 poruch na vysokém napětí.

Řidič osobního auta zemřel ve čtvrtek odpoledne v katastru obce Skála na silnici první třídy 34. Strom spadl v souvislosti s povětrnostními podmínkami na silnici v lesním úseku. »Řidič vozidla utrpěl těžká zranění, kterým na místě podlehl,« uvedla mluvčí policie Michaela Lébrová.

Na Vysočině v noci na dnešek kvůli větru padaly stromy a větve do silnic, hasiči měli skoro 60 výjezdů. K ránu byl přerušený provoz na železnici směrem na Tábor, kde okolo 05.00 do spadlého stromu najel osobní vlak v úseku mezi Horní Cerekví a Dobrou Vodou u Pelhřimova. Vlaky by tam podle webu Českých drah měly začít znovu jezdit okolo poledne.

Hasiči na jihu Čech vyjížděli do rána ke 160 zásahům, spojeným s následky silného větru. Nejvíce práce měli ve čtvrtek do půlnoci, uvedla ve zprávě mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy. »V Českých Budějovicích jsme zajistili uvolněnou plechovou střechu, v Soběslavi, Kaplici a Pístině narazila do spadlých stromů osobní auta. Nehody jsou bez zranění,« uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Na některých místech na jihu Čech museli kvůli popadaným stromům na železnici na čas zastavit provoz vlaky.

V Ústeckém kraji vyjížděli hasiči kvůli vydatnému dešti a silnému větru od čtvrtečních 22.00 do dnešního rána k 27 událostem, ve většině případech šlo o popadané stromy. Ve Varnsdorfu na Děčínsku odčerpávali vodu z jednoho rodinného domu, na Teplicku bylo nutné vyčistit koryto potoka, protože se vyléval z břehů.

Odčerpávání vody a odstraňování popadaných stromů ze silnic přidělalo práci také hasičům v Karlovarském kraji, kteří od čtvrtečních 20.00 do dnešního rána vyjížděli ke čtyřem desítkám událostí souvisejícím s počasím. Bukovanech na Sokolovsku spadl vánoční strom. Podobný případ se ve čtvrtek stal také v Chocni na Orlickoústecku, kde vítr zlomil vánoční strom stojící na náměstí. Nikomu se nic nestalo.

Počet zásahů hasičů kvůli počasí zásadně vzrostl i ve středních Čechách. Od čtvrtečních 19.00 do dnešních 7.00 pomáhali ve více než 100 případech týkajících se počasí, dalších několik případů byly požáry a nehody. Celkově nešlo o žádné zásadní případy, nevznikla vyšší škoda, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy