Okamžik pravdy. Bude hrozný masakr zneužit pro utužení represe?

Masová vražda na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy otřásla námi všemi. Média ji hodnotí jako nejrozsáhlejší masovou vraždu v dějinách samostatné České republiky. Vyšetřování samozřejmě dále probíhá a nejsou známy podrobnější informace. Zatím to vypadá na výjimečný čin psychicky narušené mysli. Situace zde není naštěstí tak špatná jako v USA, kde dochází k masovým vraždám často a ve velkém měřítku, včetně vražd ve školách.

Truchlíme nad zavražděnými a s jejich rodinami a přáteli. Zároveň se snažíme z médií a od známých zjistit motivace k hroznému činu a s napětím sledujeme reakce policie, vlády a dalších orgánů. Žijeme za současné vlády v podmínkách, kdy dochází k cenzurování a omezování svobody slova apod. Každý soudný člověk by se měl nyní ptát: bude strašná masová vražda zneužita pro posilování státní kontroly a budování autoritářského státu? Přijde okamžik pravdy.

Prozatím byly reakce vládních politiků naštěstí zdrženlivé, to je třeba uznat. Zatím jsme v první fázi, kdy se policie a vláda snaží hájit, že činily, co mohly. Je to obranná fáze. Policie měla podezření, byla na fakultě už před činem, ale stejně nakonec došlo k masakru. Nacházela se totiž v jiné budově Filozofické fakulty.

Už ovšem pomalu přichází fáze číslo dvě, okamžik pravdy, kdy se ukáže, jaké budou dopady činu. Buď přijde adekvátní reakce na masovou vraždu, nebo pokusy o posilování kontroly, cenzury, represe, zvláště proti nepohodlným kritickým humanitním a sociálním vědám, intelektuálům, kritické veřejnosti, opozičním politikům.

Také je třeba se ptát na kontext činu. Současná vláda v souvislosti s ukrajinským konfliktem systematicky prosazuje militarizaci a podílí se na vytváření společenské atmosféry, v níž je zabíjení běžnou záležitostí. V takovém prostředí jsou lidé více nakloněni řešit sporné otázky násilně, psychicky narušení lidí pak mohou vzít do ruky zbraň snadněji než v harmonických podmínkách. Alespoň teď by si všichni měli sami pro sebe uvědomit, do jaké míry podporovali mírové aktivity nebo naopak burcovali pro militarizaci a válku.

Jan Klán

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

 1. Brázda – je smrad nad Fialovým exkrementem a zde opět zasmrděl v iPortaL24. Jsem zvědav, k jakým politickým cílům využije událostí v Praze Fiala a Rychetského Pětikoalice s Pavlem, co říkáš Brázda? Nechceš Brázda jít smrdět někam jinam, kde tvůj odér bude opravdu oceněn? Tady se ti Brázda jen smějou.

 2. Že si na tragédii na FF začnou honit trika podobné hyeny jako bolševik Klán a spol., bylo nadmíru jasné. Jen doufám, že si těch nechutností, které tu vychází, všimne i Policie ČR.

  • To je právě ten problém, že Rakušanova policie musí především pronásledovat odpůrce režimu a pak nemá dost prostředků na včasné prověření podezřelých.

   • Mám takový dojem, že jste dnes vynechal svoji medikaci. Nepodceňujte to. Jinak pro vaši informaci těch podezřelých k prověření byly cca 4 tisíce.

    • Myslitel Brázda a vděčný konzument režimní propagandy.
     Pro tvoji informaci Brázda, když policie nezvládá a nezvládla to, co má v popisu práce, tak to je na rezignaci policejního prezidenta a rezignaci ministra vnitra. Rakušan se v diskusích v televizi zatím jen vymlouvá, omlouvá svoji neschopnost a chrání si svůj teplý flek. To samé dělá i policejní prezident.
     Brázda, jen tady hloupě a směšně žvaníš režimní propagandu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy