Home Domácí Sníh komplikuje dopravu v Česku, večer hrozí náledí

Sníh komplikuje dopravu v Česku, večer hrozí náledí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Sněžení dnes ráno komplikuje dopravu především na západě a severozápadě Čech. Pod tíhou mokrého sněhu na několika místech popadaly stromy, uvízly sypače a přerušený byl provoz na několika železničních tratích. Pro kamiony nad šest tun zůstává kvůli sněhu zavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Hlavní tahy jsou ošetřené, v Karlovarském kraji je ale trvající srážky rychle znovu přikrývají sněhem. Na některých místech na Sokolovsku a na Náchodsku se v noci nebo ráno přerušila dodávka elektřiny. Odpoledne se podle meteorologů začne od severozápadu ochlazovat, hrozí náledí a zmrazky.

»Během noci na dnešek napadlo až deset centimetrů nového sněhu, v Krušných horách až 15 centimetrů, v nížinách sníh částečně odtával. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mokrý a těžký sníh, tak na západě a severozápadě Čech způsobuje časté pády stromů,« uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Facebooku.

V Libereckém kraji napadlo kolem deseti centimetrů sněhu a stále místy sněží. »Od jedné hodiny ráno bojujeme nejen s přívaly mokrého sněhu, ale i s popadanými stromy, zejména na Českolipsku máme kvůli tomu uvízlých několik sypačů na cestě,« uvedla na sociálních sítích krajská společnost Silnice LK, která zajišťuje sjízdnost krajských komunikací druhé a třetí třídy a také část hlavních tahů. S popadanými stromy pomáhají silničářům hasiči. Spadlé stromy zastavily ráno také provoz na několika železničních tratích. Nejezdily například vlaky ze Železného Brodu na Jablonecku směrem na Semily, z České Lípy na Blíževedly a z Bezdězu směrem na Bělou pod Bezdězem.

V Karlovarském kraji stále drobně sněží, silnice jsou i přes snahu silničářů zasněžené a kloužou. U Oloví spadl strom na osobní auto, nehoda se ale obešla bez zranění, spadlý strom způsobil nehodu i v Habartově. Strom na kolejích zastavil dopravu na železniční trati mezi Bečovem nad Teplou a Otročínem. Silničáři varují před rozbředlým sněhem, který se vyskytuje na silnicích nižších tříd na celém území kraje. V horských oblastech napadlo sněhu více, například silnice na Boží Dar je ale upravená. Na dálnici D6 a silnici I/6 směrem na Prahu mají řidiči počítat na otevřených pláních se sněhovými jazyky. Na některých místech na Sokolovsku se v noci nebo ráno přerušila dodávka elektřiny, bez proudu je od noci například Krajková a okolí na Sokolovsku, ráno nešla elektřina i v části Sokolova.

Nová vrstva ujetého sněhu leží i na některých silnicích v Ústeckém kraji, především v Krušných horách, na Chomutovsku a na Děčínsku. Jinde je sníh rozbředlý. Stromy ze silnic odstraňovali hasiči ve středních Čechách, zasahovali také u osmi dopravních nehod. Mezi obcemi Branka a Nová Ves u Bakova na Mladoboleslavsku například sjel autobus do příkopu. Nikdo nebyl zraněn, cestující odjeli náhradním vozem. U Bělé pod Bezdězem osobní vlak narazil do spadlého stromu. I tato událost se obešla bez zranění.

U několika popadaných stromů a nehod zasahovali hasiči i v Královéhradeckém kraji. Ve Staré Pace na Jičínsku havarovalo dnes ráno osobní auto do potoka. Nehoda se obešla bez zranění. Lehkým zraněním skončila srážka dvou osobních aut ve Volanovské ulici v Trutnově. Dvě auta se srazila u Trutnova na silnici I/14, nikdo se nezranil, uvedla policie. Hasiči zasahovali i u nehod nákladních aut v Babí u Trutnova a v Náchodě. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi pět centimetrů sněhu a celková pokrývka činí 50 až 70 centimetrů.

Zbytky rozbředlého sněhu leží po nočním sněžení také na silnicích na Vysočině a na silnicích nižších tříd na Vsetínsku ve Zlínském kraji. V Olomouckém kraji policisté ráno vyjížděli k několika dopravním nehodám, na Olomoucku havaroval autobus, na Jesenicku sjel ze silnice nákladní automobil. Na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku dnes ráno kamion prorazil svodidla, zřítil se z mostu a začal hořet. Řidič svým zraněním podlehl.

Ujetý sníh krytý posypem leží i ve vyšších polohách Beskyd. Pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun je kvůli sněžení a tvorbě ledovky uzavřena silnice I/56 v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku. Uzavírka je v délce 20 kilometrů. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit, a kamiony tak mívají v kopcích problémy. Silnice proto pro nákladní vozidla bývá v zimě uzavřena pravidelně.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here