Správní soud dostal první podněty ohledně registrací pro volbu prezidenta

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes obdržel první podněty související s registračním procesem pro prezidentské volby. V databázi soudu přibyla dvě nová řízení. Kdo podněty sepsal, soud prozatím nezveřejnil, záznamy v databázi jsou anonymizované.

Lhůta pro zpochybnění rozhodnutí ministerstva vnitra o provedení či neprovedení registrace vyprší ve středu v 16.00. Soud pak zveřejní souhrnnou informaci. Poté bude mít 15 dní na rozhodnutí o jednotlivých podnětech.

Janeček a Diviš?

Na soud se podle dřívějšího vyjádření chtějí obrátit podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš, které vnitro do voleb nepustilo. »Přeneseně řečeno, rozhodčí píská konec až 14. 12. 2022. Budu bojovat do poslední minuty. A věřím v úspěch,« napsal dnes na Twitteru Diviš.

Na soud se ale mohou obracet i další nezaregistrovaní kandidáti, případně navrhující poslanci a senátoři či navrhující občané. Zákon také dává stejnému okruhu navrhovatelů možnost zpochybnit úspěšnou registraci jiného kandidáta.

Janeček a Diviš podle vnitra neměli dostatek platných podpisů na podporu své kandidatury. Divišovi vnitro započítalo 49 884 podpisů z 63 210, Janečkovi 48 091 ze 74 208. Pro zaregistrování přihlášky bylo potřeba minimálně 50 000 platných podpisů.

Podobný úmysl měl původně i podnikatel Tomáš Březina, kterému ministerstvo z 65 911 podpisů uznalo 45 894. V pondělí ale oznámil, že se proti rozhodnutí vnitra neodvolá.

Neplatné podpisy

Rozhodnutí o odmítnutí kandidátek pro nedostatečný počet platných podpisů vnitro zdůvodnilo tím, že u kontrolních vzorků byla u Janečka a Březiny až třetina podpisů neplatných. V případě Diviše byla chybovost asi pětinová.

Vnitro minulý pátek k volbám připustilo devět kandidátů včetně hlavních favoritů, jimiž jsou podle průzkumů bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ministerstvo odmítlo 12 kandidátních listin pro nedostatky v přihláškách a jednoho uchazeče pro pozdní přihlášení.

Před pěti lety o prezidentské křeslo bojovalo také devět kandidátů. NSS tehdy v souvislosti s registrací obdržel pět podnětů, jako relevantní vyhodnotil dva, ale oba nakonec zamítl.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy