Stavba lávky omezila provoz na Pražské ulici v Olomouci, na místě je zúžení

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Od začátku týdne tu řidiči musí počítat se zúžením. Dělníci tu totiž začali stavět novou lávku pro pěší a cyklisty.

»Došlo k úplné demolici původní lávky, která byla ve stavebně a technologicky nevyhovujícím stavu. Dochází k výstavbě moderní nové dvoupolové lávky, která bude tvořena v příčném řezu parapetním nosníkem. Jedná se relativně o progresivní konstrukci, která je bez větších nároků na budoucí údržbu. Věříme tedy, že bude obyvatelům Olomouce sloužit po dobu dalších sta let,« uvedl ředitel oblasti mosty Strabag Roman Daniel. »Hlavně jsme se snažili, aby uzavírka, která zde bude nutná, byla co nejmenší. Se zhotovitelem jsme se tak dohodli, že bude uzavřen pouze jeden jízdní pruh z každé strany. Především v době, kdy bude tento jízdní pruh nutně potřebovat například pro umístění materiálu nebo mechanizaci stavby,« dodal náměstek primátora města Olomouce Miloslav Tichý (ANO).

Nová lávka olomouckou radnici vyjde i s daní na zhruba 21,5 milionu korun. Většinu nákladů přitom pokryje dotace. »Chtěl bych apelovat na všechny řidiče, aby v daném místě, jelikož se jedná o ústí velice frekventované okružní křižovatky na severu Olomouce, dodržovali stanovené dopravní značení a především rychlost. Pokud by se v jednom jízdním pruhu stala nehoda, bylo by to samozřejmě potom fatální. Doprava se tak bude shlukovat a vzhledem k blízkosti okružní křižovatky se kolony proklestí samozřejmě do širšího okolí,« připojil Daniel.

Na místě by řidiči měli pamatovat i na takzvané pravidlo zipu. »Zde se opravdu projeví, jak se umíme k sobě chovat. Jak jsme ohleduplní řidiči a hlavně jak známe pravidla provozu. Tedy střídavě se řadit do pruhu, využívat celou délku daného pruhu až po jeho konec. Nevynucovat si žádným způsobem řazení. Naopak ti, kteří jedou po průběžném pruhu, žádám o to, aby byli tolerantní a pouštěli před sebe ty, kteří už dál nemohou jet,« dodal Miroslav Charouz, koordinátor BESIP v Olomouckém kraji.

Čtyřproudá komunikace se během jara také několikrát uzavře na nezbytnou dobu úplně. Řidiči pak budou muset místo po několik hodin objíždět. Nová lávka by měla být hotová nejpozději 10. srpna.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy