Sparta si zkomplikovala zápas, ale vyhrála. To Slavia v Karviné jasně vládla

»Es, na srdci es, má rudý dres, je věčná, železná,« znělo ve 21. kole fotbalové FORTUNA:LIGY v letenské epet ARENĚ. Tradiční vítězný chorál fanoušků Sparty oslavoval výhru 2:1 nad libereckým Slovanem, která se však nerodila vůbec lehce. Dá se říci, že Severočeši na půdě favorita sahali po bodu. Nakonec si ale obhájce titulu hýčká čtyřbodový náskok před Slavií, jež dnes odpoledne zvítězila v Karviné přesvědčivě 3:0.

Slavia začala jaro rozpačitě. V úvodním dějství nového kalendářního roku porazila doma Jablonec až díky gólu v sedmé minutě nastavení a následně ve středeční dohrávce přenechala dva body zachraňujícímu se Zlínu. Nyní na půdě stejně ohrožené Karviné komplikace nepřipustila, a jak rádi říkají fotbaloví fajnšmekři, vyhrála »v suchém triku«.

»Zápas byl hodně podobný tomu ve Zlíně. Teď ani tak nemyslím výsledek, ale spíše to, co nás čekalo. Spousta soubojů, hrál se agresivní fotbal na těžkém terénu. Začátek byl hodně podobný, tentokrát jsme se ale hodně opřeli o všechny tři stopery, kteří byli od začátku schopní vyhrávat první souboje,« uvedl na klubovém webu kouč Jindřich Trpišovský. »Poděkovat musím lidem, kteří za námi přijeli ve velkém počtu, jsem tady asi šestý nebo sedmý rok, za tu dobu je to nejvyšší návštěva. Moc děkujeme, že dorazili, kór po tom nepovedeném zápase se Zlínem,« dodal Trpišovský.

Mimochodem – víte, jaké výsledky má slezský tým v roce 2024? Karviná – Sparta 0:3, Karviná – Pardubice 0:3, Karviná – Slavia 0:3. Tomu se říká vzácná vyrovnanost formy. Ale teď ponechme ironii stranou. Karvinští dnes klesli na předposlední příčku za Zlín, který překvapivě zdolal Slovácko 2:1. A s favoritem z Prahy dokázali držet krok čtvrthodinku. Pak si Memič po Schranzově centru ve vzdušném souboji s dvěma protihráči srazil míč do vlastní sítě. A když pár sekund nato Fleišmanův nákop odvrátil hostující Douděra přímo do úniku Chytilovi, jenž navýšil skóre na 0:2, hra Karviné se rozsypala jako domeček z karet.

Vlastně mohli být diváci vděčni jen brankáři Dominiku Holcovi, že to nebylo ještě do poločasu 0:4 nebo 0:5. Slavia pak viditelně ubrala plyn a šetřila se na klíčové bitvy, jež ji koncem února a v březnu čekají, přesto nakonec dokázala naplnit karvinskou tříbrankovou normu. To deset minut před koncem utkání střídající Tijani vysunul Malicka Dioufa a devatenáctiletý Senegalec ozdobil soutěžní debut v české lize i premiérovou brankou. »Sešívaní« tak potvrdili roli nejlepšího týmu venku.

»Na Slavii a na Spartu nemáme. Ale mrzí mě ta porážka z Pardubic. Musíme dál bojovat a slibuji, že to nevzdáme,« řekl Juraj Jarábek, trenér Slezanů.

To, co nedokázala Karviná, zvládl dnes Zlín. Obral čtvrtý čelek tabulky – Slovácko, které prohrálo i druhý jarní zápas. Favorita sice v derby poslal do vedení už ve čtvrté minutě Pavel Juroška, jenže hostům zkomplikovalo život to, že ve 35. minutě dostal červenou kartu stoper Vlastimil Daníček. Přesto se tým z Uherského Hradiště dlouho držel, jenže nakonec se neudržel. Rozhodly dva góly mezi 72. a 80. minutou, z nichž se radovali Tom Slončík a Vukadin Vukadinovič.

Odpolední zápasy byly minulostí, ale čekalo se, jak si večer v duelu s Libercem, který v minulé sezoně jako jediný tým v základní části na Letné zvítězil, poradí lídr tabulky. Což o to, šancí měla Sparta, která nastoupila s osmi změnami v základní sestavě oproti duelu Evropské ligy v Istanbulu, v první půli dost, ale většinou si vylámala zuby na skvělém brankáři Bačkovském. Bude v druhém poločase trpělivá? Vydrží, i když bude stav delší dobu 0:0? Tyto otázky si fanoušci na vyprodané Letné kladli v poločase, když zamířili na klobásu a pivo. Jenže remízový stav nevydržel dlouho. Kdo se ve frontě na lahodnou uzeninu zdržel, neviděl to klíčové z dnešního duelu. Přišel o obě rychlé branky domácích.

Tu první dal ve 47. minutě po Olatunjiho přihrávce Lukáš Haraslín, kterému pomohla i teč hostující obrany, tu druhou za minutu a kousek sám nigérijský útočník, jenž po Birmančevičově centru vlétl do pokutového území jako tank, přeskočil Chaluše a podruhé překonal jinak skvělého Bačkovského. »Ukázali jsme sílu domácího prostředí,« radoval se na klubovém webu Haraslín.

Sparta od té doby kralovala, na libereckou svatyni se valil útok za útokem, jenže domácí byli až příliš bohorovní. Nemůže se nám nic stát? Ano, tak to vypadalo. A přišel zákonitý trest, když Filip Horský v 68. minutě po sporné situaci zavánějící ofsajdem snížil. Hostům do vlilo krev do žil, zato do té doby suverénní domácí znervózněli. A mohli být rádi, že Slovan z několika závarů nevytěžil více, protože závěr duelu, to byl především strach favorita o vítězství. »Cením si toho, že jsme to nezabalili. Vyrovnání několikrát viselo ve vzduchu,« uvedl kouč Liberce Luboš Kozel.

Nakonec ale výhra favorita přece jen přišla. Na domácí půdě jedenáctá v sezóně, z jedenácti zápasů. »Výhru jsme si zasloužili, ale Liberec ukázal, že má skvělý tým. My jsme mu to ale zjednodušili, činili jsme špatná rozhodnutí a umožnili mu několik rychlých přechodů,« připojil trenér Sparty Brian Priske.

A když už jsme u sérií, dvanáctým domácím střetnutím pro Spartu bude za 14 dní ligové derby se Slavií. Tam se bude lámat chléb a tam bude muset být letenský tým důslednější než dnes…

* * *

MFK Karviná – Slavia Praha 0:3 (0:2)

Branky: 15. vlastní Memič, 16. Chytil, 80. Diouf. Rozhodčí: Szikszay – Volf, Podaný – Starý (video). ŽK: Žák, Ražnatovič, Akinyemi – Oscar, Ogbu, Schranz. Diváci: 4038.

Karviná: Holec – Traoré (80. Svozil), Krčík, Fleišman – Memič, Žák (59. Ayaosi), Budínský, Čavoš, Ražnatovič (80. Bielan) – Vinícius (59. Doležal), Ezeh (46. Akinyemi). Trenér: Jarábek.

Slavia: Mandous – Holeš, Ogbu, Zima – Douděra, Ševčík (89. Vlček), Oscar (86. Zmrzlý), Diouf – Schranz (66. Van Buren), Wallem (66. Provod) – Chytil (66. Tijani). Trenér: Trpišovský.

FC Zlín – 1. FC Slovácko 2:1 (0:1)

Branky: 72. Slončík, 80. Vukadinovič – 4. Juroška. Rozhodčí: Hocek – Machač, Leška – Adámková (video). ŽK: Načkebija, Dostál – Juroška, Reinberk, Doski, Svědík (trenér). ČK: 35. Daníček (Slovácko). Diváci: 4319.

Zlín: Dostál – Cedidla, Didiba, Kolář, Čelůstka (54. Načkebija) – Bužek, Janetzký (54. Ikugar) – Vukadinovič, Slončík (86. Nombil), Bartošák – Schánělec (70. Černín). Trenér: Červenka.

Slovácko: Heča – Reinberk, Daníček, Hofmann, Doski – Trávník (85. Vecheta), Havlík – Blahút (85. Kim Sung-pin), Mihálik (73. Kalabiška), Juroška (59. Sinjavskij) – Cicilia (73. Kvasina). Trenér Svědík.

Sparta Praha – Slovan Liberec 2:1 (0:0)

Branky: 47. Haraslín, 49. Olatunji – 68. Horský. Rozhodčí: Všetečka – Hájek, Kubr – Radina (video). ŽK: Pešek, Wiesner – Horský. Diváci: 16 829.

Sparta: Vindahl – Vydra, Panák, Krejčí – Wiesner, Solbakken, Sadílek (78. Kairinen), Pešek (46. Ryneš) – Haraslín (65. Tuci), Birmančevič – Olatunji (83. Kuchta). Trenér: Priske.

Liberec: Bačkovský – Prebsl, Chaluš, Mikula – Penner (66. Fukala), Doumbia (78. Višinský), Žambůrek (55. Varfolomejev), Preisler – Kok (78. Rabušic), Tupta – Kulenovič (67. Horský). Trenér: Kozel.