Home Domácí Také zemědělští odboráři podporují protesty německých zemědělců

Také zemědělští odboráři podporují protesty německých zemědělců

FOTO - archiv Bohumíra Dufka

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odboru České republiky OSPZV-ASO ČR) vydal prohlášení, ve kterém reagují na aktuální protesty německých zemědělců, a zároveň vyjadřují podporu jejich úsilí za dosažení lepších podmínek pro náročnou práci v zemědělství. Protesty německých zemědělců proti plánovaným škrtům v dotacích a daňových úlevách, kterým čelí i farmáři v ČR, podporuje také Agrární komora České republiky.

V Prohlášení OSPZV-ASO ČR, které má iportaL24.cz k dispozici, se dále uvádí, že situace českých zemědělců je stejně složitá, ne-li horší než německých, protože se jim nedaří získat podporu vlády, ve snaze zemědělských organizaci a orgánů, zastavit ekonomický propad zemědělských firem, který je současně provázen vysokými cenami potravin. »Nebude-li dosaženo zlepšení postavení zemědělců v českých podmínkách, může dojít k podobným protestům jako v Německu,« varuje vládu prohlášení zemědělských odborů.

Prohlášení dále odmítá různá vyhlášení vládních politiků či médií o snižování cen potravin, protože to není pravda, jelikož obchodní řetězce se nechovají eticky k občanům České republiky. Zároveň se v něm konstatuje, že, pokud jde o řetězce, jde o veliký oligopol, který se nebojí diktovat podmínky jak české vládě, tak celému potravinovému řetězci.

Prohlášení současně informuje, že předložené čerpání rozpočtu neodpovídá skutečnosti, protože nejsou vyplaceny zemědělské dotace, ač bylo Odborovému svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR slíbeno, že budou vyplaceny do konce listopadu.

Zemědělské odbory, ve svém prohlášení, opětovně vyzývají ministra zemědělství k jednání, které jim přislíbil začátkem prosince loňského roku.

Podle odborářů z OSPZV-ASO ČR je třeba tuto problematickou situaci urychleně řešit, nestačí totiž jen o ní hovořit. »Čeští občané si to přece zaslouží,« uvádí se v závěru prohlášení, které podepsal předseda OSPZV-ASO ČR Bohumír Dufek.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here