Třetina mladých Čechů tvrdí: jsme psychicky nemocní

Třetina mladých Čechů o sobě tvrdí, že jsou psychicky nemocní. Toto zjištění vyplynulo z unikátního výzkumu BNP Paribas Cardif index jistoty, který pro tuto pojišťovnu realizovala agentura IPSOS. V tomto kontextu nepřekvapí, že hlavní příčinou invalidních důchodů mladých lidí jsou v České republice duševní onemocnění. Češi ve věkové hranici 45+ se naopak cítí být emocionálně stabilní; 80 procent z nich v citovaném výzkumu říká, že se považuje za psychicky zdravé.

Psychická onemocnění jsou čím dál častější. Lidem ovlivňují osobní i pracovní životy. Podle údajů ČSSZ a ČSÚ byla v roce 2023 průměrná délka pracovní neschopnosti z důvodu duševních chorob 82 dnů, invalidní důchod má kvůli psychické poruše každý čtvrtý Čech. Psychická onemocnění se tak stávají druhou nejčastější příčinou invalidního důchodu. Jejich růst v poslední době nepřestává a začínají se dokonce přibližovat k první nejčastější příčině, kterou jsou nemoci kosterní a svalové soustavy.

Jak je na tom konkrétně mladá generace? Ze statistik Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vyplývá, že skupina diagnóz duševních poruch a poruch chování se vyznačuje nejvyšším podílem invalidit přiznaných právě v mladším věku.

»Mladí lidé cítí oproti těm starším mnohem vyšší nejistotu. Dotýkají se jich témata, jako jsou například klimatická krize nebo války. Z našeho výzkumu BNP Paribas Cardif index jistoty, který jsme realizovali loni na podzim, vyplynulo, že vysoká nejistota a obavy panují také kvůli oblasti bydlení. Strach z toho, že nikdy nebudou bydlet ve vlastním, má více než polovina mladých Čechů ve věku 18 až 24 let. Z indexu nám vyplývá i obrovský mezigenerační rozdíl v oblasti duševního zdraví. Oproti třetině mladých, kteří tvrdí, že jsou psychicky nemocní, se lidé ve věku 45 až 65 let cítí v 80 procentech duševně zdraví,« říká generální ředitel a předseda představenstva BNP Paribas Cardif Pojišťovny Zdeněk Jaroš.

Zároveň je velmi znepokojující, že jsou duševní onemocnění nejrychleji rostoucí příčinou přiznání invalidních důchodů a příspěvků na péči. Mnoho mladých lidí tak čelí situaci, kdy dostanou přiznaný invalidní důchod v důsledku duševní poruchy, ale kvůli nedostatečnému podílu odpracovaných let nedostávají náležitý finanční příspěvek. V případě finančních závazků je tak potřeba vzít v potaz vhodné pojištění, aby klientům dostatečně pokrylo případné výpadky příjmů i z důvodů psychických onemocnění.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy