Bude Mr. Prezident Clinton v Praze opět lhát?

Do Česka přijel William Jefferson Clinton, 43. prezident Spojených států amerických, člen Demokratické strany, který funkci hlavy největší ekonomiky světa vykonával od 20. 1. 1993 do 20. 1. 2001. Lidé si jeho úřadování spojí hlavně se jménem Monica Samille Lewinsky, patřící, z pohledu českých reálií, do generace Husákových dětí.

Díky této stážistce se Bill Clinton stal druhým prezidentem v historii USA, který mohl být zbaven svého úřadu pro obvinění z křivé přísahy a maření vyšetřování. Stalo se tak v roce 1998. Tím prvním »výtečníkem« byl 17. prezident USA Andrew Johnson a byl také Demokrat. Třetím prezidentem, který čelil impeachmentu, byl Donald John Trump první manžel Ivany Zelníčkové z Gottwaldova, díky které dokonce zákonodárci dvakrát obžalovaný Trump navštívil JZD Slušovice.

Mr. Clinton navštívil Prahu už v roce 1970, snad aby podpořil tehdejší vládu. K tomuto pobytu potřeboval vízum, a protože zde byl jako student, musel o jeho pobytu vědět i Mezinárodní svaz studentstva a tedy i Moskva. Demokraté jsou v USA levice. Pravděpodobně se k jeho návštěvě tedy musel vyjádřit i tehdejší předseda Mezinárodního svazu studentstva Dušan Ulčák. Pozdější náměstek ministra zahraničí a velvyslanec v Sýrii.

V USA si asi těžko někdo vzpomene na to, že s Havlem U tygra chlastali pivo. Ale Bill Clinton je ten, kdo, stejně jako jiní demokratičtí prezidenti, zkrátil výdaje Pentagonu a tím omezil vliv vojensko-průmyslového komplexu. To do historie vešlo jako the Last supper. Nicméně Pecunia non olet (peníze nesmrdí), 43. americký prezident jistě nepřilétá do Prahy za své. Nikdy se asi nedozvíme, kdo platí jeho pobyt (jako v roce 1970), ale snad ve svém proslovu na konferenci, jejíž tradici založil »proruský šváb« M. Zeman a konference je sponzorována českými zbrojaři, zmíní potřebu odzbrojení a poslední večeře pro český zbrojní průmysl. Konečně, to by bylo přesně v duchu jeho přítele V. Havla. Anebo budete, Mr. President, zase lhát?

Jan Klán

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Srandovní byla v Československu počátkem 90. let ta Havlova šaškárna a komedie „Partnerství pro mír“, předtím než Havel nacpal republiku do válečného spolku NATO. Čtrnáct dní po nacpání naší republiky do NATO jsme se podíleli na přepadení a krvavém bombardování Jugoslávie. V tomto válečném zločinu NATO mají ruce od jugoslávské krve váleční zločinci Havel a Zeman.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy