Home Domácí Třetině případů rakoviny lze předejít a další třetinu lze vyléčit, pokud je...

Třetině případů rakoviny lze předejít a další třetinu lze vyléčit, pokud je nemoc včas odhalena

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Rakovina v současnosti patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ve světě. V České republice je ročně diagnostikováno více než 87 tisíc pacientů s rakovinou. V souvislosti se zhoubným nádorem jich ročně 27 tisíc umírá. U příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který si každoročně připomínáme 4. února, na to upozornila Vojenská zdravotní pojišťovna.

V posledních desetiletích se péče o nemocné se zhoubnými nádory sice významně rozvinula, největší šancí na úspěch v boji proti tomuto onemocnění jsou ovšem včasná diagnóza a pravidelná preventivní vyšetření.

Přestože onkologická léčba dnes dosahuje skvělých výsledků díky novým léčebným přístupům i biologickým lékům, vše se odvíjí od osobního postoje k vlastnímu zdraví. Problém tkví hlavně v nezdravém životním stylu. Jeho změnou by se mohl snížit výskyt rakoviny až o 30 procent, přičemž výživové faktory se podílí na celkové úmrtnosti způsobené nádory asi 35 procenty. »Proto jsou v prevenci rakoviny tak důležité aktivní život, nekuřáctví, omezení stresových faktorů a také pravidelné preventivní prohlídky,« uvedla revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny Kristina Slavíková.

Předejít vzniku nádorových onemocnění významně pomáhají například pohybové aktivity. »Zabraňují nejen šíření choroby, ale přispívají také ke snížení výskytu vedlejších účinků zhoubných nádorů a onkologické léčby, jako jsou například poruchy spánku, únava, úzkosti a deprese, úbytek svalové hmoty, poškození srdce, jater nebo ledvin,« vysvětlila Slavíková. U onkologických pacientů je podle ní důležité zvolit správný typ pohybu, odpovídající intenzitu, délku a frekvenci.

Samovyšetření aspoň jednou za měsíc

Zhoubné nádory představují velké riziko hlavně u starších obyvatel. Počet osob se zhoubným novotvarem každoročně roste, více než 50 procent všech těchto pacientů jsou přitom osoby starší 65 let. »Věk je hlavní rizikový faktor rakoviny, ovšem onemocnět mohou všechny věkové skupiny. Velmi dobrých léčebných výsledků je dosaženo u pacientů, u nichž se nemoc odhalí v raných stadiích. Čím později je diagnostikována, tím je menší šance na úspěšnou léčbu. Odhaduje se, že více než třetině případů rakoviny lze předejít a další třetinu lze vyléčit, pokud je nemoc včas odhalena a správně léčena,« pokračuje lékařka.

Zatímco ženám v ČR nejvíce hrozí kožní nádory a rakovina prsu, u mužů je nejčastější diagnóza urologického původu. U obou skupin je taktéž častý výskyt kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku. V některých případech mohou pacienti rané příznaky, které by mohly naznačovat onkologické onemocnění, odhalit sami. »Doporučujeme proto měsíční samovyšetření prsou a varlat, stejně tak kontrolu pih a mateřských znamének. Onkologická onemocnění není radno podceňovat. Neváhejte a poraďte se s lékařem, která preventivní vyšetření s ohledem na věk i anamnézu podstoupit,« vyzvala Slavíková.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here