Odboráři předčasně opustili dnešní zasedání tripartity. Fiala je dotčený politik, uvedl Středula

AKTUALIZOVÁNO

Odboráři předčasně opustili dnešní zasedání tripartity. Zdůvodnili to vyjádřeními premiéra Petra Fialy (ODS) na adresu odborů poté, co předáci požadovali omluvu za výroky výkonného člena ODS a exministra životního prostředí Nečasovy vlády Pavla Drobila, že odbory nejsou partner, ale nepřítel. ČTK to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Odboráři opustili jednání tripartity dřív několikrát, například v letech 2011 a 2012.

Podle premiéra Petra Fialy zástupci odborů dnes svým odchodem před koncem jednání ukázali, jak si představují sociální dialog. »Odbory neustále útočí na vládu, místo jednání svolávají protivládní demonstrace, na což samozřejmě mají plné právo, ale nečekal bych, že se urazí, když někdo popíše věci tak, jak jsou. Odešli ve chvíli, kdy jsem jim odcitoval jejich vlastní výroky,« sdělil ČTK premiér.

»Nebylo to poprvé, kdy jsme žádali, aby pan premiér reagoval na slova jednoho z členů ODS na kongresu…Pan premiér místo toho, aby situaci řešil, způsobil to, že delegace odborů odešla z jednání tripartity. Nás to nijak netěší, ale způsob, forma, obsah sdělení, které pan premiér použil, nepovažujeme za slova premiéra, ale dotčeného politika, který neunesl naši kritiku a požadavek na to, aby se od slov dřívějšího ministra distancoval,« uvedl Středula. Dodal, že se odbory rozhodly před pár dny správně, když svolaly na 21. května demonstraci proti záměrům vlády.

Drobil na kongresu občanských demokratů v Ostravě mluvil o nefungujícím pracovním trhu a zákoníku práce, který označil za bolševický. Zmínil potřebu úprav s uvolněním výpovědí, prodloužením zkušebních lhůt či obnovením smluvní volnosti. Uvedl při tom, že odbory »nejsou partner, ale nepřítel, kterému velmi vyhovuje aktuální šílený stav, kdy pánem na pracovišti a ve firmě není ten, kdo zajišťuje a dává práci«.

Odboráři v minulosti odešli ze zasedání tripartity několikrát, stěžovali si třeba na to, že kabinet s nimi projednává věci, které už sám schválil. V dubnu 2011 opustili odboráři jednání tripartity o reformách, protože se s kabinetem nedohodli na změnách vládních reformních zákonů.

A v roce 2012 se jednání s vládou a zaměstnavateli odboráři neúčastnili půl roku. V březnu 2012 odbory opustily po dvou hodinách mimořádné zasedání tripartity, která jednala o vládních úsporných opatřeních. Odboroví předáci to tehdy zdůvodnili nepřipraveností kabinetu na jednání. Po půlroční odmlce se pak vrátili koncem září 2012, a to kvůli projednávání návrhu státního rozpočtu.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů měli dnes společně jednat o situaci v zemědělství a nastavení duálního vzdělávání v Česku. Tripartita podle programu jednání také chtěla ustavit svůj tým pro životní prostředí.

ČMKOS je s 31 svazy a asi 270 000 členy největší odborová centrála v zemi.

(pk, čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Žluťák Středula konečně pochopil, že Fiala si s ním vytírá p*rdel. Středula je řízená opozice, která pracujícím jen škodila a škodí.

  2. Není pravda, že kapitalista živí dělníky tím, že se u něj nechávají vykořisťovat, ale pravdou je, že dělníci svou prací živí kapitalistu a jeho rodinu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy