Ukrajinští uprchlíci už na náš úřad nemusí, vše mohou dostat online

Ukrajinští běženci si podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) už nyní v naprosté většině vyřizují humanitární dávku on-line. Minulý měsíc podali přes webovou aplikaci 97 procent žádostí, sdělil mluvčí MPSV Jakub Augusta. Nová pravidla podpory uprchlíků platí od soboty.

Podle ředitelky centra Aleny Krejčí žádala řada klientů o podporu osobně a má nyní problém dostat se do elektronické verze žádosti. Někteří běženci podle ní nemají vyřízenou bankovní identitu nebo identitu občana, někteří nemají ani e-maily, chytré telefony nebo SIM karty s českým číslem.

»Přes webovou aplikaci bylo za minulý měsíc podáno 97 procent všech žádostí, z nich bylo automaticky zpracováno 93 procent žádostí,« uvedl Augusta. Podle něj je to pro všechny nejjednodušší a nejrychlejší cesta. »Samozřejmě platí, že situaci podrobně sledujeme a jsme připraveni operativně reagovat,« dodal mluvčí.

Nápor uprchlíků přichází kvůli novým pravidlům platným od 1. července. Běžencům, kteří mohou pracovat, bude stát hradit nouzové ubytování pět měsíců. Poté si ho musí platit sami, nebo se musí přestěhovat. Zdarma ho dál mají jen děti, senioři či postižení, tedy zranitelné skupiny. Solidární příspěvek lidem, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě příchozí ubytovali, se od července přestal vyplácet. Na humanitární dávku mají nově nárok jen uprchlické domácnosti s příjmem pod životním minimem a náklady na bydlení, které stanovila vláda na 3000 korun na měsíc na osobu v evidovaném bytě a na 2400 korun jinde.

Podle ministerstva práce na změny v podpoře připravovaly uprchlíky velmi intenzivně kampaně ministerstev práce i vnitra a neziskových organizací. »Na možnost on-line vyřízení humanitární dávky aktivně upozorňujeme už od chvíle, kdy byl formulář spuštěn poprvé, tedy před více než rokem,« sdělil Augusta. Podle Krejčí ale někteří uprchlíci nebyli na změny připraveni, a to i přesto, že měli být upozorněni.

(čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Ukrajinci si pohodlně přes počítač zařídí české dávky už z Ukrajiny, ani nemusejí jezdit do ČR. Čachrům s dávkami jsou otevřena stavidla a drancování ČR může pokračovat.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy