Šéfové britských speciálních sil údajně smazali data o válečných zločinech před vyšetřováním

Velitelé speciálních jednotek ve Velké Británii údajně zničili počítačová data, aby skryli potenciální důkazy o zabíjení neozbrojených afghánských civilistů, uvedl deník The Times.

Před návštěvou Královské vojenské policie na velitelství speciálních sil v Londýně v rámci vyšetřování válečných zločinů prý úřady smazaly soubory, přestože měly nařízeno informace uchovat.

Vyšetřování bylo zahájeno poté, co sondy deníku The Sunday Times a BBC naznačily, že jednotky speciální letecké služby v letech 2010 až 2013 popravovaly v Afghánistánu neozbrojené civilisty.

Nové důkazy vedly k tvrzení, že zběhlé jednotky provedly během jednotlivých šestiměsíčních turnusů v zemi až 80 nezákonných zabití.

Saifullah Yar, Afghánec, který zahájil soudní řízení proti ministerstvu obrany, tvrdí, že v roce 2011 byli čtyři členové jeho rodiny zastřeleni ve svém domě jednotkami SAS poté, co jim byla nasazena pouta a kukly.

Tyto vraždy byly součástí více než 50 případů, které vyšetřovala Královská vojenská policie v rámci operace Northmoor, vyšetřování údajných válečných zločinů, které skončilo v roce 2017 bez jakéhokoli trestního stíhání.

Yarovi právníci ze společnosti Leigh Day však tvrdí, že ukončení vyšetřování bylo součástí »rozsáhlého a mnohovrstevnatého« krytí nezákonného zabíjení, které začalo tím, že jednotky SAS podávaly falešná bojová hlášení a podstrkovaly zbraně civilistům.

A v »přímém rozporu« s příkazem uchovat počítačová data týkající se činnosti SAS v Afghánistánu »pracovníci (velitelství ve Spojeném království) trvale vymazali neznámé množství dat z tohoto serveru krátce předtím, než vyšetřovatelé operace Northmoor dorazili na (velitelství ve Spojeném království), aby je zkontrolovali«, uvádí se v právním podání společnosti Leigh Day pro nové vyšetřování vražd.

Předběžná slyšení pro nezávislé vyšetřování týkající se Afghánistánu se budou konat ve středu a ve čtvrtek.

Vyšetřování se bude zabývat nezákonnými zabitími v Afghánistánu ze strany SAS, jakož i následným vyšetřováním ze strany Královské vojenské policie.

MO podalo žádost, aby vojenští svědci mohli vypovídat za zavřenými dveřmi a aby důkazy zůstaly utajeny. Mluvčí MO uvedl: »Není vhodné, aby se MO vyjadřovalo k případům, které spadají do působnosti zákonného vyšetřování, a je na zákonném vyšetřovacím týmu, který vede lord soudce Haddon-Cave, aby určil, která obvinění budou vyšetřována.«

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy