Home Domácí V Česku bude do pondělí větrno, hrozí i zvedání hladin řek

V Česku bude do pondělí větrno, hrozí i zvedání hladin řek

Vedle silného a velmi silného větru meteorologové varují před zvedáním hladin řek odvodňujících Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky. V povodí horního Labe a horní Jizery může být překročen druhý povodňový stupeň (SPA). Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší nárazy větru očekávají meteorologové v druhé polovině noci na pondělí a v pondělí dopoledne. Varování před zvedáním hladin vodních toků platí pro zmíněné oblasti od dnešního večera do úterního rána.

»Během nedělního večera a noci na pondělí 5. února budou hladiny toků odvodňující Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky vlivem předpovídaných srážek a tání sněhu výrazně stoupat. V povodí horního Labe a horní Jizery může dojít až k překročení druhého stupně povodňové aktivity, na ostatním území očekáváme překročení prvního stupně,« uvedl ČHMÚ.

Již v sobotu meteorologové varovali, že dnes začne zesilovat vítr. V nárazech podle meteorologů dosáhnl rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, na pomezí Čech a Moravy až kolem 90 kilometrů v hodině a na horách až 110 kilometrů v hodině.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí před velmi silným větrem platí od půlnoci z neděle na pondělí do pondělního poledne pro části Pardubického kraje, Vysočiny, Jihočeského, Jihomoravského a Olomouckého kraje. Pro ostatní oblasti Česka platí varovaní před silným větrem s nízkým stupněm nebezpečí.

(čtk)

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here