Sparta uštědřila Kladnu »pátou« a přiblížila se Dynamu, které padlo v Olomouci

Kdo bude vítězem základní části hokejové extraligy? Před čtrnácti dny po sérii tří proher Sparty, která tím poslala vedoucí Pardubice do komfortní situace, o tom pochyboval snad jen pověstný Nevěřící Tomáš. Ale tento víkend přinesl zvrat. Pražané nejprve v pátek zdolali lídra na jeho ledě a dnes si před skvěle zaplněnou O2 arenou poradili s Kladnem, jemuž chyběl hrající majitel Jaromír Jágr, v poměru 5:3. A protože Dynamo nečekaně padlo v Olomouci 1:2, je v tabulce rozdíl mezi oběma giganty již ne osmibodový, nýbrž pouze dvoubodový. Abychom však naplnili zpravodajskou povinnost, lídr má oproti Spartě dva zápasy k dobru.

Tým z Libně si nemohl přát lepšího soka než soupeře z malého derby, protože Rytíři mají za sebou bilanci třinácti proher. Dnes si připsali čtrnáctou a jsou zralí bezmála na ručník. Dnes v první třetině byli rádi, že prohrávali jen 0:3, a ne dvojnásobným či trojnásobným rozdílem. »Věděli jsme, že nás čekají dvě těžká utkání. V Pardubicích to byl duel prvního s druhým, který jsme vyhráli, teď jsem se obával, aby to kluci nepodcenili. Naštěstí jsme vládli, a i když se pak zápas zdramatizoval, jsem moc rád za výhru,« liboval si Pavel Gross, kouč Sparty.

Obránce Michal Kempný si připsal do kanadského bodování dvě asistence a stylově tak oslavil fakt, že se Spartou před zápasem prodloužil smlouvu do roku 2026. »Jsem velmi vděčný za to, že mohu spojit své jméno se Spartou na další dva roky. Moc se těším a věřím, že společně vytvoříme něco výjimečného,« uvedl na klubovém webu Kempný.Vytouženou píseň »Pátá« ale spustil až v samém závěru při signalizované početní výhodě Roman Horák.

O to větší radost panuje ve sparťanském táboře, že největší rival Pražanů podruhé v řadě padl. Výhru Olomouce nad vedoucím týmem tabulky zařídili Lukáš Nahodil a Jakub Sirota. Premiéru si po svém příchodu z Plzně odbyl v hostujícím brankovišti gólman Dominik Pavlát, ale inkasoval hned v první minutě a prohře nezabránil.

»Jednoznačné negativum dnes byly vstupy do třetin. Každopádně se dnes sluší pochválit Dominika Pavláta. Měl těžký první zápas a zvládl to dobře, což je důležité. Kluci to odmakali, co se týče nasazení, snahy a vůle, jim nemůžeme nic vyčíst. Je náročný program, což nás trošku doběhlo. Máme i nějaké marody, takže pauzu, která teď následuje, využijeme co nejlépe a vrátíme se do toho zase zpátky,« uvedl na pardubických internetových stránkách Vít Černohous, pardubický asistent. »Klíčová pro nás byl oslabení, Pardubice mají v přesilovkách velkou sílu. Za to, že jsme je ubránili, patří hráčům dík a se třemi body jsme moc spokojeni,« připojil olomoucký asistent Róbert Petrovický.

Třetí příčku si pojistil mistrovský Třinec, který v derby znemožnil domácí Vítkovice. Zvláštností duelu je, že Oceláři již po třech minutách prohrávali o dvě branky, přesto duel otočili a zcela ovládli. Skvělá byla hlavně druhá třetina, v níž dal Třinec čtyři branky, což rozhodlo o pokračování černé série Ostravanů, kteří nedokázali doma nad svým rivalem zvítězit více než dva roky.

Šest gólů dal dnes i Liberec, který doma rozdrtil Litvínov 6:2 a zvítězil po třech porážkách za sebou. Pěti body za gól a čtyři asistence zazářil poslední dobou velmi produktivní Tomáš Filippi, dvěma brankami zazářil i Martin Faško-Rudáš. Bílí Tygři se v neúplné tabulce posunuli o bod před dnešního soka a vrátili se do boje o čtvrtou pozici, jež znamená přímý postup do čtvrtfinále.

Naopak zbytečně v tomto souboji ztratila Kometa, jež prohospodařila vyhraný duel s outsiderem z Mladé Boleslavi, kterému podlehla 2:3 v prodloužení, ačkoli ještě ve 46. minutě vedla 2:0. Tým z města automobilů má naopak na předposlední příčce již dvanáctibodový náskok na trápící se Kladno. »Mohli jsme odskočit, což se nepovedlo. A když pak takto ztratíte celý zápas, nemůžete být v žádném případě spokojení,« zlobil se asistent trenéra Komety Jiří Otoupalík. Jeho protějšek David Havíř byl naopak spokojený: »My tuto část sezony bereme jako play off, snažíme se proto hrát do poslední vteřiny a dnes se nám to vyplatilo vyrovnáním, a nejen jím.«

Nepříznivě se vyvíjející duel dnes otočila i Plzeň, jež v derby zdolala Karlovy Vary 4:3, přestože ještě po dvou třetinách prohrávala 1:2. To Hradec Králové si nedělal žádné problémy a porazil českobudějovický Motor 4:0. Z čistého konta se raduje gólman Lukáš Pařík, a to hned při své premiéře za východočeský celek. »Za nulu musím poděkovat klukům, kteří skvěle bránili, ale uznávám, že i mně pomůže k tomu, abych se usadil a aby se nám dařilo i do budoucna,« uvedl Pařík.

* * *

HC Sparta Praha – Rytíři Kladno 5:3 (3:0, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. P. Kousal (Konečný), 14. Mozík (Kempný, Řepík), 20. M. Forman (Kempný, Irving), 25. D. Vitouch (Krejčík, K. Hrabík), 58. R. Horák (Krejčík, Buchtele) – 22. Martenet (O. Bláha, Smoleňák), 35. Tralmaks (Smoleňák, Klepiš), 48. Klepiš (Sideroff). Rozhodčí: Šindel, Sýkora – Hynek, J. Svoboda. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 11 902.

HC Olomouc – HC Dynamo Pardubice 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Nahodil (Bambula, A. Rutar), 22. Sirota (Klimek, A. Rutar) – 43. Hyka (Radil, Čerešňák). Rozhodčí: Stano (SR), Cabák – Rožánek, Axman. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 5265.

HC Kometa Brno – BK Mladá Boleslav 2:3 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 – 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Okál (A. Zbořil, Moses), 26. Vincour (Gazda, Ščotka) – 46. Hradec (Pitule, Lintuniemi), 60. Pyrochta (Lintuniemi, Lantoši), 63. Lintuniemi (Järvinen). Rozhodčí: Šír, Obadal – Šimánek, Zíka. Vyloučení: 0:4. Využití: 1:0. Diváci: 7047.

HC Škoda Plzeň – HC Energie Karlovy Vary 4:3 (1:2, 0:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 14. Malák (Lev, Zámorský), 42. Schleiss (Lev, Zámorský), 54. Bučko (Holešinský, Laakso), 56. Laakso (Lev, Schleiss) – 13. O. Beránek (Hladonik), 20. O. Procházka (Koffer, Bartejs), 60. Gríger. Rozhodčí: Kika, Veselý – Brejcha, Klouček. Vyloučení: 5:6, navíc Holešinský – Stříteský oba 5 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5788.

Bílí Tygři Liberec – HC Verva Litvínov 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 8. T. Galvas (Flynn, Filippi), 17. Rychlovský (Filippi), 37. Faško-Rudáš (Filippi, McCoshen), 49. Faško-Rudáš (Filippi, Melancon), 54. Filippi (Rychlovský, Melancon), 55. Birner (J. Šír) – 26. Zygmunt (Kirk, Abdul), 26. Koblasa (Jaks). Rozhodčí: Hribik, Mejzlík – Kajínek, Lhotský. Vyloučení: 4:6, navíc J. Vlach – Havelka oba 5 min. Využití: 3:1. Diváci: 7286.

Mountfield Hradec Králové – Banes Motor České Budějovice 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Miškář (Blain, Estephan), 5. Šťastný (Estephan, Okuliar), 47. Tamáši (Jank, Freibergs), 53. Perret (Pláněk, Okuliar). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Hnát, Špůr. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4642.

HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 2:6 (2:1, 0:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Kotala (T. Šoustal, Krieger), 3. Lakatoš (Rihards Bukarts) – 18. Miloš Roman (M. Růžička, J. Jeřábek), 28. Miloš Roman (M. Růžička, D. Voženílek), 33. D. Voženílek (A. Nestrašil), 38. J. Jeřábek (Marian Adámek), 40. Hrehorčák (Dravecký), 43. L. Hudáček. Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Lederer, Hlavatý. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 9632.