V Pardubicích se popraly dvě desítky lidí, Romové svolávají shromáždění

Policie zasahovala v sobotu večer v Pardubicích u potyčky zřejmě osmnácti lidí. Jeden z účastníků konfliktu byl zraněn a skončil v nemocnici. Tři lidi policisté zadrželi, řekla policejní mluvčí Markéta Janovská. Na sociálních sítích se objevila nepotvrzená informace, že při konfliktu pobodal Ukrajinec Roma. Policie to odmítla komentovat. Incident se stal krátce před 21.00 v Anenské ulici. Podle serveru Romea.cz byl zraněným Rom, kterého lékaři ošetřili. Se dvěma stehy ve tváři je již od sobotního večera doma, uvedl server.

»Po příjezdu policistů bylo na místě asi 18 lidí, kteří se vzájemně fyzicky napadali. Policistům se podařilo vyhrocenou situaci po chvíli uklidnit a obě skupiny od sebe rozdělit. Jeden z účastníků při potyčce utrpěl poranění v obličeji, se kterým byl převezen do nemocnice na ošetření,« uvedla Janovská.

Podle ní policie zjišťuje, co bylo motivem konfliktu a co přesně se na místě stalo. »Tyto informace budou pro policisty klíčové pro finální stanovení právní kvalifikace. Současně jsme v souvislosti s touto událostí na sociálních sítích zaznamenali určité výzvy a svolávání. Policie celou situaci nadále monitoruje,« sdělila Janovská.

Policie vyzvala k uklidnění situace a aktéry incidentu, aby upustili od další eskalace konfliktu. »Chtěli bychom v pondělí jednat s účastníky potyčky a dotčenými úřady,« řekla bez dalších podrobností Janovská.

Web Romea.cz dnes uvedl, že zranění nožem v obličeji utrpěl jeden z Romů, kterého záchranná služba odvezla k ošetření. Ještě v sobotu večer se vrátil se dvěma stehy na tváři domů. Situací se podle serveru zabývá zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. »V Pardubicích funguje Městská romská rada a já jsem již požádala město, abychom se hned v pondělí sešli. Svolám také zástupce všech významných a dotčených romských rodin, abychom se s nimi pobavili o situaci ve městě,« řekla Fuková serveru Romea.cz.

Pokud se potvrdí, že v Pardubicích šlo o konflikt mezi Romem a Ukrajincem, půjde v krátké době po sobě o podobný incident. Nedávno vzniklo napětí v Brně po incidentu, při němž poblíž brněnské přehrady při festivalu ohňostrojů zemřel mladý Rom. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec, policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Podezřelý muž je ve vazbě.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy