V Temelíně cvičili zásah proti útoku

V jaderné elektrárně Temelín dnes vyvrcholilo cvičení, při němž asi 200 vojáků, policistů a zástupců ČEZ nacvičovalo od 12. června ochranu elektrárny proti napadení polovojenskou ozbrojenou skupinou.

Procvičili situaci, pokud by vláda vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření a systém ochrany elektrárny by se zpřísnil. Cvičení je důležité i v souvislosti s novými riziky vyplývajícími z války na Ukrajině, řekli dnes novinářům zástupci armády, policie, státu a ČEZ.

»V nejpřísnějším režimu bychom elektrárnu uzavřeli a uvnitř by zůstalo pouze několik desítek lidí zajišťujících její bezpečný provoz. Krajní variantou by bylo odstavení bloků,« uvedl bezpečnostní ředitel ČEZ Daniel Rous. Cvičením plní vojáci, policisté i energetici požadavek, který jim ukládá zákon. Jednou za dva roky musí takto cvičit, řekl Zdeněk Witkovský ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

»Ochrana kritické infrastruktury byla důležitá vždycky. Mám pocit, že my, běžní lidé, kteří se bezpečností profesionálně nezabýváme každý den, tak od války na Ukrajině, od konfliktu, který není zas tak daleko od našich hranic, po zničení (Kachovské) přehrady před pár dny, tušíme, že ten problém může dnes vzniknout velmi rychle. Podobná cvičení jsou nezbytná. Všichni doufáme, že to, co se tady dnes vojáci, policisté a další složky naučí, nebudou nikdy potřebovat,« řekl ČTK místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Při cvičení si jeho účastníci ověřili i reakci na průlet dronu. Účastnila se i policie, která má svoji jednotku trvale u elektrárny. Temelín patří k nejpřísněji střeženým areálům v zemi. Má vlastní systém ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry a několik desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Na ochraně se nepřetržitě podílí policie i armáda. ČEZ cvičí ochranu elektrárny dvakrát ročně s policií, jednou měsíčně pak energetici sami.

Z armády se účastnilo asi 100 příslušníků aktivní zálohy z jižních Čech. »Existují plány ochrany a obrany. K ochraně objektů důležitých pro obranu státu a objektů kritické infrastruktury jsou předurčené jednotky aktivních záloh,« řekl ředitel Krajského vojenského velitelství České Budějovice Jiří Tršo.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku sedm TWh.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy