Vlastenci uctili památku nevinných obětí bombardování Plzně. Zazněly výzvy k míru

Zástupci vlasteneckých stran a spolků uspořádali na plzeňském Habrmanově náměstí Doubravka vzpomínkový a pietní akt k uctění památky nevinných obětí tragického bombardování spojeneckými vojsky v dubnu 1945. Redakci iportaL24.cz o akci informoval Miroslav Kavij, předseda Plzeňského Krajského výboru KSČM.

Po odeznění československé státní hymny a vzpomínkové minutě ticha následovalo vystoupení prvního hosta, tajemníka oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslava Bukovského, který se zaměřil především na konkrétní historická fakta.

Dalším z vystupujících hostů byl Vítězslav Pilmaier, který na závěr svého vystoupení zdůraznil, že »máme co dělat pro to, abychom loď, která jde do pekla, otočili do mírových vod«.

Posledním vystupujícím hostem byla mluvčí občanské iniciativy NE základnám a signatářka mnoha mírových petic Eva Novotná. V závěru svého emotivního vystoupení vyslovila několik otázek směřujících do řad naší nejvyšší politické reprezentace a podporovatelů války v souvislosti s eskalací válečného napětí: »Kdo z obyčejných lidí chce válčit a proč? Jací hrdinové jsou ti, kteří ty bomby shodili? Jak by se asi dívali do tváře rodičům, kteří jejich přičiněním přišli o své dítě? Jakou pravomoc a od koho mají všichni ti chciválkové? Půjdou sami válčit, nebo mají výjimku? Budou učit své děti zabíjet jiné? Mají od nás mandát k vyhlášení válečného stavu? Kdo za nás takto rozhoduje? Kdo přijímá zákony? Mají všichni ve volebním programu válku?«.

»Stojí za připomenutí, že pietní akt proběhl ‘za dohledu’ mnoha příslušníků městské, státní i tajné policie. Stejně jako skutečnost, že v dopoledních hodinách byl kontaktován svolavatel pietního aktu s dotazem na konkrétní vystupující hosty. Pro toho, kdo zná polistopadové politické poměry v Plzni, v době, kdy pokračuje přepisování historických událostí, včetně osvobození Československa od nacistického Německa v roce 1945, nebyl tento dotaz náhodný. Uvidíme, jak si s výkladem historických událostí s přesahem do současnosti poradí agent Pávek, který dle dostupných informací zavítá do Plzně na letošní velkolepé oslavy osvobození – Slavnosti svobody 2024,« uvedl na závěr pro iportaL24.cz šéf plzeňských komunistů Kavij.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Pavel navštíví Plzeň a bude tam mít projev, to zas bude v Plzni nablito, jako loni v Terezíně, kde Pavel přednášel svoje rozumy a tvrdil, že nacistické válečné zločiny páchali naši čeští předkové.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy