Volby do EP by vyhrálo ANO, nad pěti procenty je i STAČILO!

Volby do Evropského parlamentu, pokud by se konaly o měsíc dříve, tedy nyní na počátku května by vyhrálo hnutí ANO se ziskem 26,7 procentního bodu. Na druhém místě by nyní skončila koalice SPOLU se ziskem 19,8 procentního bodu. Třetí příčku by v nynějších hypotetických volbách získali Piráti s podporou 10,6 procent voličů. Uvedla to v ekluzivním průzkumu společnost SANEP.

Čtvrté místo by patřilo koaličnímu uskupení SPD a Trikolóra (10,1 %). Do Europarlamentu by se nyní ještě dostali zástupci hnutí STAN (9,9 %) a koalice STAČILO! (5,9 %), která je tvořena Komunistickou stranou Čech a Moravy, Spojenými dekokraty – sdružením nezávislých a Českou stranou národně sociální.

Pětiprocentní hranici, potřebnou pro vstup do Evropského parlamentu na počátku května, atakuje koalice Přísahy a Motoristů (4,8 %) následovaná Sociální demokracií (3,7 %) a koalicí PRO – Jindřicha Rajchla (3,2 %). Svobodní by počátkem května získali 2,9 procentního bodu, Zelení 0,5 % a ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie 0,3 %.

Průzkum se dále zaměřil na známost lídrů kandidátek jednotlivých uskupení. Pětici nejznámějších tváří tvoří Lubomír Zaorálek (SOCDEM), Danuše Nerudová (STAN), bývalý premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek, Alexander Vondra (koalice SPOLU) a Kateřina Konečná (STAČILO!).

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 2.–7. května 2024 na vybrané skupině v souhrnu 1800 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. 

Evropské volby budou 7. a 8. června. Češi v nich vyberou 21 europoslanců, na výběr budou mít 30 kandidátních listin. Vítězství bude obhajovat ANO, které před pěti lety obsadilo šest křesel. ODS obhajuje čtyři mandáty, Piráti tři stejně jako někdejší koalice STAN a TOP 09. SPD a KDU-ČSL mají po dvou europoslancích, komunisté jednoho.

(pk)

GRAFIKA – SANEP

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy