Vzpomínka na Pražské povstání i s osobní vzpomínkou přímého účastníka

Ve společenském sále strany DOMOV na Praze 2 se uskutečnilo vzpomínkové shromáždění k 79. výročí vypuknutí Českého národního povstání (ČNP) v květnu 1945 proti německé nacistické okupaci.

Vzpomínkové shromáždění k uctění účastníků a obětí květnového povstání českého lidu v roce 1945 organizoval Československý svaz protifašistických bojovníků, z. s. a Sdružení domácího odboje a partyzánů spolu se Sdružením Českého národního povstání Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS).

Vzpomínkové shromáždění k ČNP bylo zahájeno českou státní hymnou. Úvodní slovo a hlavní referát měl místopředseda ČSBS a vedoucí Památníku »Pečkárna« Emil Kulfánek.

Po přednesení hlavního referátu s osobní vzpomínkou přímého účastníka Pražského povstání Slavoje Domalípa, který byl spojkou vojenského velitele povstaleckého velitelství »Bartoš« brig. gen. Karla Kutlvašra, vystoupila Břetislava Dixová z OV ČSBS Jičínsko. V následné diskusi pak k danému tématu promluvili mj. spisovatel literatury faktu Petr Martan, ekonomka Yvona Legierská, zastupitelka Ústeckého kraje Elvíra Hahnová, dále Ludmila Vlčková a Jiřina Kurandová z KSČM, Pavel Hrib z delegace spolku Kruh občanů ČR vyhnaných v roce 1938 z pohraničí či Ioannis Sideropulos, mluvčí ČSBS. Mezi přítomnými nechyběla ani statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová.

Zastupitelka Ústeckého kraje Hahnová na akci předala místopředsedovi ČSBS Kulfánkovi čtyři náramky pro seniory s alarmem, aby je rozdal dle potřeby kolegům. Náramky byly pořízeny z charitativní činnosti o.p.s. Nová místa 2012.

Vzpomínkové shromáždění k Českému národnímu povstání v květnu 1945 bylo zakončeno za zvuků »večerky« symbolickou minutou ticha za oběti nejenom účastníků Českého národního povstání, ale za všechny oběti II. světové války.

(za)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. 🆕Ve čtvrtek 9. května v Českých Budějovicích od 17 hodin proběhne mírový průvod.🇨🇿 Místo konání Lannova třída.

  Pořádají ho opoziční, vlastenecké a levicové strany.

  📌Podle jednoho z organizátorů Richarda Štěpána akce bude doprovázet živá hudba, dobové uniformy, dobré jídlo a nealkoholické pití zdarma. S proslovem se průvodu zúčastní Josef Skála a lékařka Kateřina Jirousová.

  Akce je věnovaná památce osvoboditelů, současné potřebě míru a připomenutí přepisovaných dějin.

  📣 Sdílejte pozvánku na Vašich sítích, webech a kanálech!

  Sledujte @neCT24  | 42TČen

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy