Hypotéky zlevňují jen nepatrně, dostupnější bydlení je zatím v nedohlednu

Ačkoliv centrální banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů snížily pouze o půl procentního bodu. Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu pak klesla v průměru jen o pět setin bodu, a to z dubnových 5,57 procenta na aktuálních 5,52 %. Vyplývá to z dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Milan Vodička. »Cesta k levnějším hypotékám, a tedy i dostupnějšímu bydlení, je tak stále trnitá a plná výmolů,« konstatuje Vodička.

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select Jiří Sýkora vysvětluje nastolený trend velmi mírného poklesu sazeb tím, že si banky vytvářejí »polštář« pro případy, kdy klient předčasně doplatí úvěr. Poplatek za takové předčasné splacení totiž podle něj nepokrývá náklady bank na zajišťování financí.

Měsíční splátka klesla jen nepatrně

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,52 % nyní činí 21 540 Kč. Meziměsíčně klesla jen asi o 90 Kč, od začátku roku pak zhruba o tisícovku.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Sazby u některých fixací opět stouply

»Minulý měsíc jsme psali, že poprvé po dvou letech úrokové sazby u všech fixací klesly pod šest procent. To už ale zase neplatí,« uvádí Vodička s tím, že u desetileté fixace nad 80 % LTV stoupla sazba v květnu na 6,01 %. Mírně rostla i sazby u desetileté fixace pod 80 % LTV. Vzhůru šly ještě sazby u tří a pětileté fixace nad 80 % LTV. Ostatní mírně klesly, nejvýhodnější je nyní podle Vodičky tříletá fixce pod 80 LTV.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy