Home Domácí Změna rodičovského příspěvku není spravedlivá ani přiměřená, píše SOCDEM senátorům

Změna rodičovského příspěvku není spravedlivá ani přiměřená, píše SOCDEM senátorům

Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda a místopředsedkyně Daniela Ostrá vyzvali senátorky a senátory, aby vrátili Poslanecké sněmovně návrh na změnu rodičovského příspěvku k přepracování. Předloha, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, není podle nich ani spravedlivá, ani přiměřená situaci. Konkrétní důvody, mezi něž patří především chybějící přechodná doba a neodpovídající navýšení příspěvku, uvedli v dopise, který byl včera zaslán senátorkám a senátorům.

»Vládní návrh obsahuje hned několik velmi problémových bodů. Prvním je, že o výši příspěvku rozhodne jediné datum. Chybí jakýkoliv náznak přechodného období. Podstatný rozdíl ve výši přiznaného příspěvku pocítí rodiny, jejichž dítě se teoreticky narodí jen s hodinovým rozdílem. U dětí narozených do půlnoci letošního Silvestra bude rodičovský příspěvek 300 tisíc korun. V případě, že přijde dítě na svět v prvních minutách Nového roku, to bude o 50 tisíc více. V minulosti se nikdy změna podpory neřešila podobně ostrým způsobem. Vždy bylo stanoveno buď přechodné období, kdy byla výše příspěvku odstupňována, nebo se navýšení týkalo i těch rodin, které jej v dané době pobíraly. Tak, jak je změna v rodičovském příspěvku koncipovaná, navíc znamená faktické odložení navýšení až o tři roky, protože příspěvek se vyplácí postupně,« uvádí se v dopisu. 

Dalším sporným bodem navrhované úpravy je podle Sociální demokracie její výše. Vláda rozhodla o nárůstu příspěvku z 300 tisíc na 350 tisíc. Naposledy se příspěvek navyšoval v lednu 2020. Od té doby přesáhla inflace dohromady 30 procent. »Toto znehodnocení peněz současný vládní návrh nepokrývá ani z poloviny. Pokud by tedy rodičovský příspěvek měl být řádně zvýšen podle inflace tak, aby jeho hodnota zůstala zachována, pak by měl dosahovat zhruba 400 tisíc korun. Předloha ve skutečnosti znamená snížení podpory rodinám s nově narozenými dětmi,« upozorňují Šmarda a Ostrá.

Závěr dopisu obsahuje následující výzvu: »Kvůli těmto důvodům se na Vás, vážené senátorky a vážení senátoři, obracíme s nadějí, že schválení nespravedlivé a nepromyšlení předlohy zvrátíte. Návrh, který budete projednávat, postihne více než 300 tisíc domácností, jejichž situaci ovšem můžete narovnat.  Vláda se ráda odkazuje na špatný vývoj demografické křivky a stárnutí české populace. Tento nepříznivý trend však může pomoci obrátit tím, že bude mladým rodinám pomáhat. Místo toho dělá pravý opak. Proto Vás jménem Sociální demokracie vyzýváme a žádáme o narovnání nespravedlnosti a přinejmenším řádné dorovnání rodičovského příspěvku – jednoho z hlavních nástrojů rodinné politiky.« 

(pk)

FOTO – socdem.cz

1 KOMENTÁŘ

 1. To, co tady členové Sociální demokracie požadují, mohli realizovat v době, kdy tvořili vládu i v době, kdy byli ve vládě spolu s ANO a s KSČM.
  —ČSSD – jeden úředník a Sobotka- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
  —V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
  —Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat
  –Podle mne je většina členů ČSSD obyčejní podvodníci a lháři -ale možná lháři a podvodníci nejsou. O tom, kdo je lhář a podvodník rozhodují, na zákonech NEZÁVISLÍ soudci
  –V době, kdy měla většinu v parlamentu a tvořila vládu, mohla bydlení pro chudé řešit (např. stavbou ubytovacích kapacit pro chudé a zrušením daní z těchto kapacit , zákony znemožnit rozkrádání a loupeže státních a městských bytů, úřednicemi a úředníky měst a krajů , stejně jako exekuce-přeložit a zveřejnit zákony o vymáhání pohledávek v jiných státech. ČSSD mohla ubytovací kapacity, které na ně převedla bezplatně armáda, předat BEZPLATNĚ nepříliš bohatým lidem nebo bezdomovcům.
  –—Ve sněmovně byl projednáván zákon, podle kterého , po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny bude VZP předána nejsilnější zdravotní pojišťovně na TRHU- tedy SOUKROMÉ ZAHRANIČNÍ pojišťovně-majiteli této pojišťovny. ( Státní VZP nemůže přirozeným způsobem zkrachovat ) .POSLANEC Rath se proti tomuto zákonu postavil- za několik dnů byl uvězněn. Poslanci KSČM a za čssd, až na jednoho, hlasovali pro vydání POSLANCE Ratha policistům a policistkám k uvěznění.
  –—ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte ČSSD.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here