Home Zahraničí Proč je Čína »nezbytnou možností«?

Proč je Čína »nezbytnou možností«?

FOTO - CRI

»Další ‚Čínou‘ je stále Čína.« V posledních dnech čínský prezident Si Ťin-pching zmínil tento názor v podnikatelském kruhu při účasti na Summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v San Franciscu, což vyvolalo vzrušené diskuse po celém světě. Proč je Čína pro globální podnikatelský kruh »nezbytnou volbou«? Začněme daty.

Podle odhadů konzultační instituce McKinsey Global Institute (MGI) patřilo v roce 2020 55 měst v Číně mezi města s vysokými příjmy, což pokrývat 27 % čínské populace. Do roku 2030 se počet měst s vysokými příjmy v Číně zvýší na 93, což bude pokrývat 44 % populace. Došli k závěru: »Pokud hledáte ve světě růst, tak odpověď je jasná.«

V posledních letech prozkoumává čínský trh mnoho zahraničních zemí a každá má svůj vlastní optimismus. Například generální ředitelka společnosti McDonald’s China Čang Ťia-jin řekla: »V posledních 30 letech poskytl obrovský potenciál spotřeby čínského trhu společnosti McDonald’s jedinečné možnosti rozvoje.« Globální viceprezident americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson Sung Wej-čchün věří, že celkový průmyslový systém Číny je velmi kompletní a potenciál ekonomického endogenního růstu je obrovský. Generální ředitel francouzské kosmetické firmy L’Oréal China Fabrice Megarbane se domnívá, že čínské obchodní prostředí jim dodává jistotu, a to jim umožňuje přinášet na trh více inovací.

Svět jde dopředu a situace se mění. Proč bude Čína v budoucnu stále nejcennějším místem ohledně příležitostí pro podnikatelskou komunitu? Odpověď poskytují »tři věci, které se nezmění«, které čínský prezident Si zdůraznil během Summitu APEC.

Čína je největším motorem růstu na světě a letos přispěje jednou třetinou k celosvětovému hospodářskému růstu. Nedávno Mezinárodní měnový fond (MMF) zvýšil prognózu růstu čínského HDP v roce 2023 na 5,4 %. Zahraniční finanční instituce, jako je Goldman Sachs a UBS, také nedávno zveřejnily zprávy o výhledu čínské ekonomiky na rok 2024, ve kterých předpovídají, že čínská ekonomika se bude nadále oživovat. To potvrzuje »první věc, která se nezmění« – »čínská ekonomika je vysoce odolná, má dostatečný potenciál a má široký manévrovací prostor. Její dlouhodobé pozitivní základy se nezměnily a nezmění«.

Čína má také jedinečnou výhodu uznávanou světem – trh. Čína má více než 1,4 miliardy obyvatel, což je více než celková populace současných rozvinutých zemí. Předpokládá se, že v příštích 15 letech se skupina se středními příjmy v Číně rozroste ze 400 milionů lidí na 800 milionů. Jak řekl Čang Čch´, generální ředitel BlackRock Fund ve Spojených státech, čínský trh má nejen stabilitu a vysokou kvalitu rozvinutých trhů, ale má také potenciál pro rychlý růst rozvíjejících se trhů. Čínský trh je jedinečný a vzácný zdroj na světě.

Mnoho lidí si stále pamatuje, že v březnu loňského roku, když byl generální ředitel TikToku Čou Šou-c´ křížově vyslýchán na slyšení ve Spojených státech, byl generální ředitel společnosti Apple Tim Cook, který přijel do Číny k účasti na akci, vřele přivítán. Je snadné vidět, který trh je »otevřený«.

Tento rok si připomínáme 45. výročí zahájení reformy a otevírání se Číny světu a 30. výročí Summitu APEC. Osm z deseti největších obchodních partnerů Číny jsou členy APEC a Čína je také největším obchodním partnerem 13 ekonomik APEC. Během letošního Summitu APEC Čína oznámila řadu nových opatření na podporu otevírání, včetně neustálého zlepšování mechanismu ochrany práv a zájmů zahraničních investic, další redukce negativního seznamu pro vstup zahraničních investic a komplexního zaručení národního zacházení pro podniky se zahraničními investicemi. To opět ukazuje, že »odhodlání Číny vytvořit tržně orientované, zákonné a mezinárodní podnikatelské prostředí se nezmění a nezmění se ani její politika poskytování vysoce kvalitních služeb zahraničním investorům bez diskriminace«. Tyto »dvě věci, které se nezmění« vysílají silný signál, že Čína rozšíří otevírání se světu na vysoké úrovni a tím poskytne globální obchodní komunitě jistotu.

Někteří lidé si také kladou otázku, zda je Čína jako nejlepší investiční destinace na světě nenahraditelná. Západní média v posledních letech nadále propagují rostoucí čínské náklady na pracovní sílu a přesun průmyslových řetězců některými západními společnostmi do rozvíjejících se ekonomik jihovýchodní Asie. Ukazuje se ale, že tyto firmy jen těžko nahrazují čínský trh. Někteří odborníci poukázali na to, že dnešní Čína již není »jednotlivou disciplínou«, ale »všestrannou soutěží«. Nové výhody Číny se odrážejí v komplexní nákladové efektivitě, včetně kompletních průmyslových kategorií, kompletních průmyslových a dodavatelských řetězců a jejich rychlé odezvě a velkého počtu vysoce kvalitních pracovníků a podnikatelů. Jedná se o konkurenční výhody, které jsou pro jiné země v krátké době těžko dosažitelné.

Podnikatelé jsou nejcitlivější lidé na trh. Letošní průzkum Americké obchodní komory v Číně ukazuje, že 66 % amerických společností v Číně v příštích dvou letech udrží nebo zvýší investice v Číně. Za prvních deset měsíců letošního roku bylo v Číně založeno 41 947 nových podniků se zahraničními investicemi, což představuje meziroční nárůst o 32,1 %. Jde o hlasování o důvěře zahraničních investorů v Číně a také to potvrzuje jeden bod: kdokoli, kdo se v budoucnu vzdá čínského trhu, bude izolován od příležitostí a odloučen od budoucnosti.

Proč je další »Čínou« stále Čína? V konečném důsledku přinášejí »tři věci, které se nezmění« Číny jistotu a stabilitu, což je ve světě, který vstoupil do období turbulentních změn, nejvzácnější. Jak věří singapurský premiér Lee Hsien Loong, silná a přátelská Čína bude mít pozitivní dopad na region a svět.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here