100 dnů do pařížské olympiády: výzvy a očekávání

Po úterním zapálení olympijského ohně ve starověké Olympii se odpočítávání do pařížských olympijských her přehouplo pod hranici 100 dnů, což znamená, že nastává období intenzivních příprav a rostoucích očekávání.

Letos uplyne sto let od chvíle, kdy Paříž hostila olympijské hry naposledy, a stane se tak po Londýně druhým městem, které hry hostilo třikrát. Historické a současné souvislosti jsou hmatatelné, což z města činí živoucí historickou památku olympijských her.

»Hry dokořán« je slib, který Paříž dala – se zahajovacím ceremoniálem na Seině, slavnými památkami proměněnými ve sportoviště a veřejně přístupnými trasami olympijského maratonu naplňují přirozeně romantičtí Francouzi svět očekáváním.

Uprostřed těchto velkých očekávání řeší organizační výbor řadu problémů, především se zaměřuje na bezpečnost a dopravní logistiku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a Tony Estanguet, šéf pařížského organizačního výboru, se k těmto výzvám otevřeně vyjádřili a zavázali se je překonat včas před zahájením her.

Prezident organizačního výboru Paříž 2024 Tony Estanguet pronáší projev během slavnostního zapálení olympijského ohně pro letní olympijské hry v Paříži 2024 ve starověké Olympii v Řecku 16. dubna 2024. FOTO – Xinhua/Zhao Dingzhe

Sto let olympijského dědictví

Letošní olympijské hry se budou konat na stadionu Yves-du-Manoir na severozápadním předměstí Paříže.

Toto sportoviště má bohatou olympijskou historii; bylo ústředním dějištěm olympijských her v roce 1924, kde se konal zahajovací ceremoniál a různé soutěže, včetně atletiky, fotbalu, gymnastiky a některých jezdeckých soutěží.

V průběhu minulého století využívalo tento stadion jako svůj domov několik místních fotbalových a ragbyových klubů. Nyní je po úpravách a rekonstrukci opět moderní sportovní arénou, která je schopna během olympijských her pojmout 15 000 diváků, což je více než běžná kapacita 14 000 diváků.

Několik sportovišť hostilo dvě olympiády, ale překročení tohoto rozpětí na celé století je romantickým unikátem Paříže a důkazem dlouholeté olympijské tradice města.

Paříž je bezesporu městem módy, kultury a umění, ale jako rodiště Pierra de Coubertina, otce moderních olympijských her, je stejně příhodné nazývat ji městem sportu.

V roce 1892 Coubertin pronesl na pařížské univerzitě Sorbonna projev, v němž poprvé veřejně navrhl obnovení olympijských her. Dne 23. června 1894 byl ve stejné posluchárně oficiálně založen Mezinárodní olympijský výbor, což znamenalo počátek moderního olympijského hnutí.

Druhé novodobé olympijské hry v roce 1900, které se konaly v Paříži společně se Světovou výstavou, poskytly rodící se olympiádě celosvětovou scénu a spojily ji s širšími kulturními slavnostmi výstavy. Pozoruhodné je, že v Grand Palais, který byl postaven pro Světovou výstavu v roce 1900 a původně sloužil spíše jako výstavní síň než jako královské sídlo, se letos uskuteční soutěže v šermu a taekwondu.

Při pohledu na tuto bohatou historii vyniká Paříž nejen jako město, které opakovaně hostí olympijské hry, ale také jako město, kde dialog minulosti a současnosti obohacuje trvající olympijský odkaz. V letošním roce, kdy se město připravuje na přidání další kapitoly do svého olympijského příběhu, oslavuje jak svůj historický význam, tak svou současnou roli na světové sportovní scéně.

Začlenění olympijského ducha do města

Minulý měsíc pařížský organizační výbor oficiálně zveřejnil oficiální plakát letošních her. Tyto reklamní předměty se po uvedení na trh téměř okamžitě vyprodaly a staly se dosud »nejoblíbenějším olympijským zbožím v Paříži«.

Na oficiálním plakátu, který po dvou tisících hodinách obětavé práce vytvořil renomovaný francouzský designér Ugo Gattoni, je živě a detailně vyobrazena proměna Paříže v obří městský stadion, na němž jsou přeskupeny a překombinovány ikonické pařížské památky.

Eiffelova věž proniká středem Stade de France, kolem jsou rozesety řeka Seina, Vítězný oblouk, Place de la Concorde a další symboly Paříže a Francie spolu se všemi sportovními disciplínami olympijských a paralympijských her.

Jedná se o nejpřímější a nejživější ztvárnění vize pařížské olympiády – sportovního karnevalu integrovaného do města.

Sochy s olympijskou tematikou před Francouzským národním shromážděním v Paříži. FOTO – Xinhua/Gao Jing

Ambiciózní plán zahrnuje uspořádání zahajovacího ceremoniálu 26. července na Seině, kde se sportovci vydají na malebnou šestikilometrovou cestu od Slavkovského mostu na náměstí Trocadero naproti Eiffelově věži.

Slavnostní ceremoniál má být plovoucí podívanou, která oslaví pařížské dědictví a zároveň zahájí hry.

Kromě toho se ikonická místa, jako je Versailleský palác a Invalidovna, promění v dočasná sportoviště, čímž se olympijský zážitek rozšíří o proslulá historická místa po celé Paříži.

Rekonstrukční práce jsou v plném proudu, pod Eiffelovou věží se staví tribuny pro diváky plážového volejbalu a na náměstí Svornosti se formuje městský sportovní park.

»Vzhledem k tomu, že se nacházíme v nejkrásnějším městě na světě, naším cílem bylo od samého počátku vetknout olympijského ducha do samotné struktury Paříže,« tvrdí Estanguet.

Neustálý posun a odvážené překonávání výzev

Od začátku roku 2024 se přípravy pařížské olympiády zrychlily.

Byla dokončena olympijská vesnice, aréna Porte de la Chapelle a vodácké centrum, přičemž nedávné akce, jako například testovací olympijský turnaj v badmintonu, sklidily od účastníků ocenění za dokonalost těchto zařízení.

Dobrovolnický program je téměř dokončen, z přibližně 300 000 uchazečů bylo vybráno přibližně 45 000 osob, včetně 20 % kontingentu ze zahraničí, které budou během her oblékat dresy poskytnuté společností Decathlon.

Vzrušení se dále vystupňovalo s vydáním oficiálního olympijského plakátu a známek, což vyvolalo mezi veřejností nákupní horečku.

Zapálení olympijského ohně a zahájení štafety s pochodní znamenají závěrečnou část příprav před hrami.

Řecká herečka Mary Mina (vpředu vpravo) v roli velekněžky zapaluje oheň během slavnostního zapálení olympijského ohně pro letní olympijské hry v Paříži 2024 ve starověké Olympii v Řecku 16. dubna 2024. FOTO – Xinhua/Li Jing

»Můj denní rozvrh je nabitý a nyní jsem jako kontrolní seznam plný úkolů, které musím splnit, odškrtávám políčka jedno po druhém a pak rychle přecházím k dalšímu,« popsal Estanguet svůj aktuální stav.

Tento týden francouzský prezident Macron v rozhovoru opět zmínil nejpalčivější problémy spojené s bezpečností a dopravou. Ujistil veřejnost, že zabezpečení, zejména zahajovacího ceremoniálu, bude na nejvyšší úrovni.

»Pokud se ptáte, kde bude ten den nejbezpečnější místo ve Francii, řekl bych, že přímo na zahajovacím ceremoniálu,« prohlásil Macron.

Mít jistotu, že jsme plně připraveni, však neznamená být natolik arogantní, abychom ignorovali všechna rizika. Macron také otevřeně sdělil veřejnosti, že pokud budou bezpečnostní rizika v danou chvíli příliš vysoká, zůstává v úvahu změna místa konání zahajovacího ceremoniálu.

Odpočítávací hodiny pod Eiffelovou věží již ukazují méně než 100 dní. Brzy budou na věž instalovány také olympijské kruhy.

»Zbývá už jen 100 dní a my se nesmírně těšíme, ale musíme být ještě obezřetnější. Čeká nás ještě spousta práce, ale čelit výzvám je u tak významné komplexní sportovní akce normální. Musíme se těmto výzvám postavit čelem a najít způsob, jak je vyřešit,« řekl Estanguet.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy