Neuvěřitelné! Královny čmeláků přežijí i sedm dní pod vodou

Čmeláci jsou přizpůsobivým druhem hmyzu, který osídlil venkov i města, ale vědci objevili prozatím jeden druh čmeláků, který je v přizpůsobivosti ještě dál, jelikož dokáže přežít pod vodou. Vědci odhalili, že královny čmeláka východního, druhu rozšířeného na východě Severní Ameriky, mohou při hibernaci vydržet pod vodou až týden. O studii napsal deník The Guardian.

Královny čmeláků východních se zahrabávají do půdy, aby se uložily k zimnímu spánku, a jejich nově objevená schopnost přežít poměrně dlouhou dobu pod vodou zřejmě pomáhá přežít tomuto druhu čmeláka při záplavách ve volné přírodě.

Sabrina Rondeauová z University of Guelph v Kanadě a spoluautor studie Nigel Raine učinili tento objev při nehodě v laboratoři, když se dostala voda do nádob, v nichž byly uchovávány zimující královny čmeláka východního.

»Po této nehodě a prvotním zjištění této skutečnosti vedla samozřejmě zvědavost k provedení plnohodnotného experimentu s mnoha opakováními,« uvedla Rondeauová.

»Víme, že v současné době je asi třetina všech druhů čmeláků na ústupu, ale v případě čmeláka východního tomu tak není,« řekla Rondeauová a dodala, že tým by rád zjistil, zda skutečně tato odolnost vůči povodním může hrát roli v jejich odolnosti. Tým vědců si stanovil jako další prioritu zjistit, zda tato schopnost platí i pro jiné druhy čmeláků.

V časopise Biology Letters, kde vědci publikovali svůj výzkum, popsali, jak vzali 143 nespářených, hibernujících královen čmeláka východního a každou z nich umístili do vlastní plastové trubice s vlhkou ornicí. Zkumavky pak opatřili perforovanými víčky a týden je uchovávali v tmavé chladicí jednotce.

Poté, co vědci zkontrolovali, zda jsou královny čmeláků stále naživu, ponechali 17 zkumavek jako kontrolních a do zbývajících 126 přidali studenou vodu. Zatímco v polovině těchto zkumavek mohla královna plavat na hladině vody, v ostatních byla pístem zatlačena pod vodu.

V obou případech byla vždy jedna třetina zkumavek ponechána pod vodou osm hodin, další třetina 24 hodin a třetí třetina sedm dní, což simulovalo různé podmínky zaplavení. Následně tým přenesl královny čmeláků do nových zkumavek a sledoval jejich přežití.

Výsledky ukázaly, že míra přežití byla podobná bez ohledu na dobu a podmínky, kterým byly čmeláčí královny vystaveny. 88 procent kontrolních matek a 81 procent matek, které byly ponořeny pod vodou po dobu jednoho týdne, bylo skutečně naživu ještě po osmi týdnech. Větší šanci na přežití však měly matky s vyšší hmotností.

Podle vědců jsou tato zjištění neobvyklá, protože většina hmyzu přezimujícího v dospělosti, včetně mnoha zemních brouků, se nedokáže vyrovnat s ponořením do vody a musí opustit záplavová území, aby přežila.

Podle Rondeauové je sice pravděpodobné, že královny jiných druhů čmeláků jsou také odolné vůči záplavám, ale pozemně hnízdící včely, mezi něž patří i některé druhy čmeláků, mohou být povodněmi přesto postiženy, protože jejich larvy nemusí povodně přežít.

Mezi budoucími oblastmi výzkumu by podle týmu bylo zajímavé prozkoumat mechanismy, které jsou základem odolnosti královen čmeláků vůči povodním. Mezi možné důležité faktory zřejmě patří jejich nízké nároky na kyslík během hibernace.

(mac)

FOTO – royalsocietypublishing.org

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy