Nuda v Brně? V povolebním vyjednávání určitě ne…

Očekávaný i překvapivý vývoj nabralo povolební období v Brně. V městské části Brno-Slatina vyhrálo ve volbách uskupení Váš starosta & ČSSD současného starosty Jiřího Idese, který vytvořil koalici s ANO a ODS a zůstane v čele radnice. Třetí volební období načne v Bohunicích starosta Antonín Crha, který s KDU-ČSL vyhrál volby a bude pokračovat v koalici s ČSSD a ODS. Necelých třicet procent hlasů a sedm mandátů získal ve víkendových komunálních volbách v brněnské městské části Černovice spolek Společně pro Černovice. Přesto jako vítěz voleb začne nové volební období v opozici.

Koalici v Černovicích dalo dohromady pět uskupení v čele s Černovickými patrioty s dosavadní starostkou Petrou Quittovou, kteří skončili na druhém místě a mají čtyři mandáty. Její pozice bude neuvolněná. Kromě funkce starostky současně zastává post poslankyně za Piráty a voliči ji zvolili také do brněnského zastupitelstva. Černovické zastupitelstvo má celkem jednadvacet členů, nadpoloviční většinu dvanácti budou tvořit zástupci nově vzniklé koalice – kromě Černovických patriotů jsou její součástí ČSSD, KDU-ČSL, ODS a nově také ANO.

Letošní vítěz voleb Společně pro Černovice byl v opozici už v uplynulém volebním období. Tehdejšího starostu a lídra spolku Ladislava Kotíka odvolali zastupitelé společně s celou radou v polovině loňského roku. Zrod nového vedení městské části okomentovali na sociálních sítích: »I přes naše jasné vítězství s 30 procenty hlasů začínáme toto volební období v opozici. Dohromady se dala nesourodá skupinka pěti subjektů napříč politickým spektrem bez jasného volebního programu. Projekty, které jsme připravili v minulém volebním období, už došly, takže se dá čekat, že Černovice místo rozvoje čeká stagnace. To, že jako vítězové voleb usedáme v opozici, se nám stalo už podruhé a spousta z vás může být zklamaná a naštvaná. I my jsme zklamaní a naštvaní, že Černovicím opět povládne slepenec stran, které volby nevyhrály a které spojuje jen touha vládnout, především v Pískovně. Volební systém bohužel toto umožňuje. Rozhodně to ale nevzdáváme.«

V městské části Brno-Slatina vyhrálo ve volbách uskupení Váš starosta & ČSSD současného starosty Idese, který vytvořil koalici s ANO a ODS a zůstane v čele radnice. »Jednání o koalici byla rychlá,« uvedl v tiskové zprávě Ides, kterého čeká v roli starosty čtvrté volební období. Ve Slatině je 21 zastupitelů. Idesovo uskupení Váš starosta & ČSSD získalo ve volbách deset mandátů, šest připadlo lidovcům se STAN, po dvou ANO a ODS a jeden SPD, Trikolora a Moravané. I když ČSSD potřebuje jediný mandát k většině, vytvořila koalici s ANO a ODS. Dosud byla ČSSD v koalici s KDU-ČSL. »Pro změnu koaličního partnera jsme se rozhodli proto, že s kolegy z ODS se dlouhé roky známe, naše pracovní vztahy jsou velmi korektní a především jsme spolu našli celou řadu shodných programových priorit a projektů, které chceme společně v dalších čtyřech letech realizovat. Kandidáti za hnutí ANO zase přináší nové pohledy na fungování Slatiny, což rovněž velmi vítáme,« uvekl Ides.

Třetí volební období načne v Bohunicích starosta Crha, který s KDU-ČSL vyhrál volby a bude pokračovat v koalici s ČSSD a ODS. V Bohunicích je 21 zastupitelů. Lidovci získali devět míst, čtyři má ANO, po dvou má uskupení Pro Bohunice společně s ČSSD, Společně TOP 09 a nezávislí i SPD, Trikolora a Moravané. Jeden mandát získalo Brno Plus. KDU-ČSL bude pokračovat se zástupci ČSSD a ODS. »Doufali jsme v takový volební výsledek a naplnilo se to. Myslím, že jsme si to odpracovali a lidé vidí, že se o ně staráme a že jsme tady pro ně,« řekl Crha.

Koaliční vyjednávání nabralo v Brně-střed konkrétní obrysy. Poté, co tam v komunálních volbách s převahou zvítězila koalice Společně v čele s lídrem a stávajícím starostou Vojtěchem Menclem, domluvili představitelé obou stran v neděli odpoledne koalici s hnutím ANO, které s devatenácti procenty skončilo třetí.

Pouze několik hodin trvalo jednání o koalici v Židenicích. Na spolupráci se domluvil Hlas pro Židenice s ANO a KDU-ČSL. Starostou bude lídr Hlasu Petr Kunc. V minulém volebním období byl místostarostou pro životní prostředí, nově se ale zaměří na oblast bydlení. Životní prostředí si vezme Jana Šťastná za Hlas a bude uvolněnou místostarostkou. Statutárním místostarostou je 3x mistr světa v krasobruslení, trenér, radní pro sport René Novotný z ANO. Bude se věnovat oblasti kultury a sportu. Rezort školství a komunikace s obyvateli získal uvolněný místostarosta Štěpán Juránek za lidovce. Neuvolněným místostarostou s úkoly v oblasti bezpečnosti a veřejného pořádku se stal Václav Trojan za ANO, neuvolněnou místostarostkou v oblasti sociální a rodinné politiky je Lucie Grůzová za lidovce.

Tři z devětadvaceti brněnských městských částí měly o skládání budoucí koalice jasno poměrně záhy po skončení komunálních voleb. S drtivou převahou se většinu potřebných hlasů povedlo získat politickým uskupením v Medlánkách, Ořešíně a Žebětíně. Ačkoliv jim výsledek nabízí sestavení vlastního vedení městské části, některé z vítězných stran se i přes to rozhodly spolupracovat se subjekty, které získaly pouze jeden či dva mandáty.

A jak je to ve »velkém« Brně?

Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL 10. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno a Idealisty.

»KDU-ČSL chce zachovat současnou koalici ve vedení města, kterou tvoříme s ODS, Piráty a ČSSD,« řekl po jednání s vítěznou ODS s TOP 09 primátorčin náměstek a lídr kandidátky KDU-ČSL se STAN Petr Hladík (KDU-ČSL). Chce zachovat současnou koalici, nebo vznik koalice na vládním půdorysu. Ve vládě je Spolu složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a také Piráti se STAN.

Primátorka a jednička kandidátky ODS s TOP 09 Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že chce jednat se všemi stranami a o víkendu jednání vyhodnotit. Nicméně připustila, že s lidovci a STAN se setká ještě po víkendu. V pondělí ODS s TOP 09 jednala s ANO, včera s lidovci. Zítra nejspíš vítěze čeká jednání s SPD a poté s Piráty, v pátek by měla jednání uzavřít setkání s ČSSD a také se Zelenými + Žít Brno + Idealisty.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy