Afrika jako za studené války. Američtí a ruští vojáci si jsou na dohled

Nejdřív Niger nyní Čad, americká armáda je postupně nucena stahovat se z Afriky. V Nigeru nyní její zbytky dokonce sdílejí leteckou základnu s Rusy, které nové vedení země pozvalo, aby cvičili tamní vojáky v boji proti teroristům.

V Čadu donedávna působilo přibližně 100 vojáků USA. Podle informací Fox News Digital šlo většinou o jednotky speciálních sil, které v oblasti Sahelu bojovali proti hrozbě islamistického teroru.

Čadská vojenská vláda se však jako mnohé země v regionu přiklonila k Rusku. Řekla vojákům, aby se sbalili a odešli, čímž způsobila něco jako patovou situaci. Po jednáních na vysoké úrovni mezi Washingtonem a Čadem byly některé – ale ne všechny – americké jednotky »dočasně« staženy kvůli volbám v zemi, ale doufají, že se vrátí.

»Stále máme v Čadu americké jednotky. Čadská vláda řekla pouze jedné skupině, aby odešla, a to podle jejich vlastních slov ‚dočasně‘, a jakmile volby skončí, budou pozváni zpět,« uvedl zdroj z ministerstva obrany pro Fox News Digital.

V nedalekém Nigeru dochází k většímu střetu. Vojenská vláda této země, která opět upřednostňuje Rusko, v březnu fakticky nařídila 1000 příslušníkům americké armády a dodavatelům, aby opustili město – zatím však zůstávají na místě.

Přinejmenším veřejně se americké síly chystají odejít, uvedl tento týden zdroj z ministerstva obrany pro Fox News Digital: »Stav amerických jednotek v Nigeru je úplné stažení všech amerických sil. Naše jednání se nyní soustředí na to, jak a kdy.«

»Spojené státy zahájily jednání o spořádaném a zodpovědném stažení amerických sil z Nigeru,« uvedl mluvčí ministerstva zahraničí pro Fox News Digital a dodal. »Náměstek ministra spolu s vysokými představiteli ministerstva zahraničí, ministerstva obrany, velitelství USA pro Afriku, velvyslanectví USA v Nigeru a dalšími se účastní probíhajících upřímných diskusí s nigerskými úřady.«

K obviněním, která kolují, že americký personál v Nigeru není zásobován nebo nedostává dopravní pomoc, když je potřeba, představitel ministerstva obrany uvedl, že američtí vojáci v Nigeru dostávají pomoc, ale ne tolik oficiálními vojenskými kanály. »Lety byly omezeny, ale personál se mohl přesunout prostřednictvím komerčních leteckých společností. Pokud je mi známo, v posledních několika měsících přiletělo a odletělo jen velmi málo vojenských letů, pokud vůbec nějaké,« uvedl zdroj pro list.

Niger navíc údajně povolil ruské Wagnerově skupině, převzít hangár a provádět operace na stejné letecké základně 101 v hlavním městě Niamey, kde jsou umístěny americké jednotky.

Ministr obrany Lloyd Austin bagatelizoval význam toho, že Rusko a USA sdílejí stejnou leteckou základnu. »V tuto chvíli zde nevidím žádný významný problém z hlediska ochrany našich sil,« řekl Austin minulý týden novinářům.

Zdroj z ministerstva obrany ve čtvrtek pro Fox News Digital uvedl: »Ruské síly se nacházejí v úplně jiné části letištního komplexu a nemají přístup na americkou stranu, ani nejsou v její těsné blízkosti. Nemůžeme zabíhat do podrobností o tom, kde se jednotlivé síly na základně nacházejí, z hlediska ochrany sil.«

»Ruský vojenský personál a americké síly se v Nigeru nacházejí v těsné blízkosti, a to až na vzdálenost dvou kilometrů nebo až 500 kilometrů, v závislosti na konkrétní oblasti,« uvedla Rebekah Kofflerová, analytička strategického vojenského zpravodajství a konzultantka pro zahraniční záležitosti pro Fox News Digital, a dodala: »Je nepravděpodobné, že by ruské síly představovaly fyzickou hrozbu pro americké síly. Mezi Pentagonem a ruským generálním štábem existují dekonfliktní postupy. Tento proces má zabránit přímé konfrontaci a eskalaci. K oprašování však může dojít neúmyslně, zejména nyní, kdy mezi Moskvou a Washingtonem panuje obrovské nepřátelství.«

Kofflerová však varovala: »Existuje velké riziko kontrarozvědky. Rusové neustále shromažďují zpravodajské informace o americké armádě, ať už jde o zbraně, taktiku, velení a řízení, postupy, výcvikové příručky atd.«

Hlavní muž Pentagonu pro Afriku, generál americké námořní pěchoty Michael E. Langley, prohlásil, že je životně důležité mít v Africe americké vojáky, a v březnu řekl Výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů: »Terorismus, chudoba, nedostatek potravin, klimatické změny a masová migrace ničí africké životy.«

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy