Protest 21. března? Zemědělci se ještě budou rozhodovat

AKTUALIZOVÁNO

O případných protestech plánovaných na 21. března ještě rozhodnou představenstva Agrární komory (AK) a Zemědělského svazu (ZS). Po večerním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) to novinářům řekli jejich představitelé. O den dříve se má konat celoevropský protest a české zemědělské organizace byly vyzvány k účasti. Výborný uvedl, že vítá návrat k jednání a chtěl by, aby obě strany dokázaly zklidnit emoce.

»Dohodli jsme se, že budeme oslovovat naše členské základny, konkrétně představenstva. Seznámíme je s konkrétnějšími výsledky dnešního jednání a necháme je rozhodnout,« uvedl prezident AK Jan Doležal. Možností podle něj jsou buď protesty, nebo další jednání.

Předseda ZS Martin Pýcha zdůraznil, že zatím jsou stále platná usnesení představenstev, která hovoří o protestu 21. března. »Nicméně dostali jsme žádost od kolegů ze zahraničí, abychom podpořili společnou akci 20. března. My to společně s výsledky dnešního jednání dáme kolegům na vědomí a rozhodneme se, jak budeme postupovat dál,« sdělil Pýcha.

Zemědělci požadují podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Dalšími požadavky jsou nedanění evropských provozních dotací a omezení bezcelního dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.

Čtěte také: Fiala mluvil o »přehlídce krásných strojů«, opozice protesty podpořila

Při večerním jednání si obě strany potvrdily, že vláda podporuje dva body z pěti požadavků zemědělců. Výborný již dříve zemědělcům nabídl, že vláda přidá peníze na životní pohodu zvířat a dvěma miliardami na slevy na sociálním pojištění podpoří zaměstnanost na venkově. »Je také nutné vyzvat Evropskou komisi, aby přistoupila v rámci svého vlastního rozpočtu k nějakému krizovému balíčku pomoci,« řekl novinářům Výborný. Pohybovat by se mohl okolo pěti miliard eur. Ministr ale zdůraznil, že tato pomoc nemůže být z národních rozpočtů, protože tím by se rozdíly mezi zemědělci jenom prohloubily.

Zemědělci naposledy protestovali v sobotu v polské části Trojmezí u Bogatyně společně s kolegy s Polska a Německa. Minulý týden ve čtvrtek pak podle odhadu AK přijelo do Prahy 3000 až 4000 zemědělců a 1000 kusů zemědělské techniky. Policie v souvislosti s protesty zajistila dva lidi. Jeden z nich vysypal před úřad vlády hromadu hnoje, druhý se snažil přelézt zátarasy. Někteří zemědělci demonstrovali také 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze, AK a ZS se ale od této akce distancovaly. Místo toho se podílely na evropském protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii.

Zemědělské protesty se již několik týdnů konají v řadě evropských zemí. Farmáři blokovali například centrum Paříže, ve Španělsku zablokovali jeden z hlavních silničních tahů do Francie, ve Varšavě se pak minulý týden demonstrující střetli s policií.

(pk, čtk)

FOTO – Josef Šenfeld

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží. Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
    Velkostatkáři vyváželi a pravděpodobně vyvážejí např. dotované mléko do Německa
    .Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce , DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili .
    Jsou li dost drzí a agresivní, mohou mít dotace i kolem 8000 Kč z hektaru. Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy