Fiala mluvil o »přehlídce krásných strojů«, opozice protesty podpořila

Vláda odmítá ustoupit protestům zemědělců a nemluví o nich zrovna uctivě. Premiér Petr Fiala (ODS) dnešní protestní jízdu traktorů dokonce zlehčoval s tím, že je vidět, že situace v zemědělství není špatná. Naopak opozice se protestujících zastává a jednoznačně tepe pětikoaliční kabinet v čele s resortním ministrem Markem Výborným (KDU-ČSL).

»Nemíním, a říkám to znovu za sebe i za vládu, ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic, omezování života lidí, jak to dnes vidíme v Praze,« řekl premiér. Dnešní protestní jízdu traktorů v Praze označil za »přehlídku krásných nových strojů, které svědčí o tom, že situace není tak tragická«.

Fialův předchůdce v čele vlády a lídr opozice Andrej Babiš již v týdnu ve Sněmovně hovořil o »otráveném« ukrajinském obilí a kuřecím mase. Zmínil i případy z Polska a ze Slovenska a kriticky zhodnotil český souhlas s prodloužením unijní dohody o bezcelních obchodních vztazích s Ukrajinou. »Protože my samozřejmě kvůli Ukrajině a hlavně naše vláda, která je více proukrajinská než pročeská, uděláme všechno,« nechal se slyšet předseda hnutí ANO.

Ministr Výborný jej následně označil za krále dezinformátorů. Dnes pak zopakoval, že je se zemědělci připraven dál jednat, na ultimáta však přistupovat nebude. Agrární komoru, Zemědělský svaz i Asociaci soukromého zemědělství obvinil, že informace v úplnosti nepředávají dál svým členům, případně, že sdělují informace, které nejsou pravda.

Vysypání hnoje před úřadem vlády považuje Výborný za neférový přístup. Jiný názor na to má předseda PRO Jindřich Rajchl. »Zemědělci dnes vysypali hnůj před úřad vlády a média si konečně všimla i toho, že nejvíce hnoje máme na úřadu vlády. Prědpokládám, že ten hnůj před Strakovkou odveze nějaká úklidová četa ješte dnes. A doufám, že s tím hnojem na úřadu vlády se vypořádáme díky masivní účasti 23.3. na Václáváku. Naše země totiž nutně potřebuje opravdu pořádný úklid!« připojil šéf strany PRO, která na 23. březen pořádá další ze série velkých demonstrací na pražském Václavském náměstí.

Řidiče, který hnojem zasypal i tramvajové koleje, a zkomplikoval tak provoz MHD, policisté podle svého vyjádření na X zadrželi. »Pokud by měl zadrzěný zemědělec zájem o právní pomoc, tak mu ji damozřejmě rád bezplatně poskytnu. Jestli jej někdo znáte, tak mu prosím tento vzkaz předejte,« napsal Rajchl dokonce na sociální síti.

Opozice, včetně té neparlamentní, protesty zemědělců podporuje. »Je třeba si uvědomit, že ministr zemědělství Výborný hraje se zemědělci silně perfidní hru. Jedná, jedná a slibuje a zase slibuje, ale ve vládě nic neprosadí a vlastně ani prosadit nechce. A pak jen krčí rameny, že to jeho druzi ve vládě mu zatnuli tipec,« uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

»Říkáme jasné a důrazné NE nejen vyděračským obchodním praktikám, Green Dealu, současné pětidemoliční vládě, ale i vysokým cenám energií a dalšímu uzurpování pravomocí ze strany Evropské unie na úkor České republiky. Nekompetentní a protilidová Fialova vláda provádí politiku, která směřuje k likvidaci českého průmyslu a zemědělství. ODS, KDU-ČSL, TOP09, STAN a Piráti plánovitě vedou hospodářství naší vlasti k plné podřízenosti a závislosti na zahraničních dovozech. Musíme je zastavit!« připojil místopředseda KSČM Milan Krajča, který se dnešní demonstrace osobně zúčastnil.

Podle předsedy DSSS a kandidáta do Evropského parlamentu za koalici Aliance za nezávislost ČR Tomáše Vandase by měly být protesty zemědělců ještě ráznější. »V jiných zemích Evropy jsou daleko radikálnější,« uvedl Vandas na přímý dotaz iportaL24.cz na včerejší tiskové konferenci Aliance za nezávislost ČR.

O protestech napříč starým kontinentem psal na svém facebookovém profilu i předseda Sociální demokracie Michal Šmarda: »Evropou obchází strašidlo protestů zemědělců… co jim vadí? V celé Evropě sílí tlaky na likvidaci menších a středních podniků a naopak stále více posilují velké agro koncerny. Dotační politika vlády je bohužel nastavena tak, že znevýhodňuje středně velká družstva a farmy už okolo 400 ha. To vede jen a pouze k posilování těch největších a nejsilnějších. A tomu musíme zabránit!«

(pk)

FOTO – Josef Šenfeld

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy