Home Domácí Babiš zůstává předsedou ANO, chce se vrátit do vlády a uklidit zemi...

Babiš zůstává předsedou ANO, chce se vrátit do vlády a uklidit zemi po pětikoalici

FOTO - Facebook

Bývalý premiér Andrej Babiš podle očekávání opět obhájil post předsedy opozičního hnutí ANO. Na celostátním sněmu v Praze dnes obdržel 88 z celkových 98 hlasů, tedy zhruba 90 procent hlasů. Jeden delegát byl proti, devět se zdrželo. Ve volbě neměl protikandidáta. Před dvěma lety získal 80 procent hlasů. Babiš je předsedou ANO nepřetržitě od jeho založení.

Dnešní projev na sněmu Babiš založil zejména na kritice současné vlády Petra Fialy (ODS). Česko podle něj nikdy nemělo tak arogantní, amatérský a neschopný kabinet v čele s nekompetentním premiérem. Úkolem ANO je podle Babiše vrátit se v roce 2025 do vlády a po pětikoalici znovu uklidit celou zemi. Do sněmovních voleb chce ANO vést jako lídr.

»Zvolili jste si práci, dřinu a tah na branku,« řekl po volbě Babiš. Zopakoval potřebu vybudovat okresní struktury ANO či vedení kontaktní kampaně. Podle Babiše musí hnutí vyhrát evropské volby, což není jisté. Sám se chce do kampaně zapojit i ve svém obytném vozu.

»Pojedeme po krajích a budeme mluvit s lidmi. Čekám také, že naši starostové nás při tom podpoří a všichni se budeme podílet na kampani do evropských voleb,« poznamenal. ANO má podle předsedy jasné argumenty, musí ještě přesvědčit ty, kdo podléhají dezinformacím.

Mezi místopředsedy nově Králíček

Novým místopředsedou opozičního hnutí ANO se stal poslanec Robert Králíček, člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Další místa řadových místopředsedů obhájili bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec, šéfka poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová a dřívější předseda Sněmovny Radek Vondráček.

Hlasovalo celkem 98 delegátů. Nejvíce hlasů, 94, obdržel Brabec, proti jeho zvolení nebyl žádný delegát, čtyři se zdrželi. O jeden hlas méně získala Schillerová, proti byl jeden delegát, zdrželi se čtyři. Pro Vondráčka hlasovalo 92 členů, proti byli tři, stejný počet se zdržel. Králíčka podpořilo 79 delegátů, proti byli tři a 16 členů se zdrželo.

Krajské organizace původně nominovaly celkem osm kandidátů na post řadového místopředsedy, nakonec ale delegáti hlasovali právě o čtyřech. V projevu na sněmu se vzdal nominace v minulosti druhý muž hnutí Jaroslav Faltýnek, už předtím se tak rozhodli poslanci Jana Mračková Vildumetzová, Roman Kubíček a Josef Bělica. Jedna pozice místopředsedy byla v dosavadním vedení hnutí neobsazena poté, co loni opustil post i hnutí Ivo Vondrák. Dostal se do rozporů s ANO poté, co v prezidentské volbě podpořil protikandidáta předsedy hnutí Andreje Babiše Petra Pavla. Nesouhlasil ani se směřováním hnutí.

Volby budou největším soubojem od roku 1989

Podle Babiše ANO neusiluje o voliče hnutí SPD, ale o zrazené voliče vládních stran. Novinářům řekl, že za ideální by pokládal zisk nadpoloviční podpory ve volbách.

Babiš také dnes ocenil fungování stínové vlády a poslaneckého klubu hnutí ANO. Za důležité považuje, aby se všichni členové ANO aktivně zapojili do nadcházejících předvolebních kampaní, i když se jich přímo netýkají. Hnutí podle něj také potřebuje změny ve struktuře řízení, kromě krajských struktur je podle něj nutné vybudovat i okresní.

Stínovou vládu vede první místopředseda ANO Havlíček. V projevu se hodně věnoval sněmovním volbám v roce 2025, které podle něj budou největším politickým soubojem od roku 1989. Proti ANO se před nimi sešikují strany, ale i většina médií, neziskových organizací a lobbistů, míní. ANO podle něj musí ostatní »přepracovat« a sázet při tom na komunikaci s lidmi či nezkorumpovatelnost. Schillerová za zásadní hodnoty ANO považuje plnění slibů, odvahu, podporu jak podnikatelů, tak sociálně slabších, autentickou osobní komunikaci a odpor ke zlodějinám, klientelismu, podvodům a korupci.

Navzdory dřívějším předpokladům dnes hnutí na sněmu nepředstavilo podobu kandidátky pro červnové volby do Evropského parlamentu, neboť ji dosud neschválil republikový výbor ANO. Oproti plánovanému programu nabral sněm spád, předseda a místopředsedové byli zvoleni už v 13.30, počítalo se s tím přitom zhruba v 16.00. Jakýmsi průvodním tématem sněmu byla hmotnost členů ANO, o níž často vtipkoval Brabec i další účastníci. Babiš podle nich na snižování váhy politiků hnutí bazíruje.

(čtk, jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here